Wzrosło bezrobocie w Polsce. GUS opublikował słabe dane z rynku pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce zwiększyła się w grudniu do 5,1 proc. z 5 proc. w listopadzie – podał w środę GUS. To pierwszy wzrost stopy bezrobocia w Polsce od blisko roku.

Publikacja: 24.01.2024 13:31

Wzrosło bezrobocie w Polsce. GUS opublikował słabe dane z rynku pracy

Foto: Adobe Stock

Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę ostateczne dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce w grudniu 2023 r. Potwierdziły się tym samym wstępne szacunki ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła po raz pierwszy od lutego 2023 r. i wyniosło w grudniu 5,1 proc., wobec 5 proc. w listopadzie. Wcześniej przez pięć miesięcy z rzędu stopa bezrobocia utrzymywała się na niezmienionym poziomie.

PAP

Przybyło bezrobotnych. Najgorszy wynik od trzech lat

Jak podał GUS, do urzędów pracy w grudniu zgłosiło się 788,2 tys. osób szukających zatrudnienia – o niemal 15 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. To najgorszy wynik od trzech lat. Do urzędów wpłynęło jednocześnie o 8,9 tys. mniej ofert pracy, co tłumaczy sezonowość – na koniec roku zwykle spada w firmach popyt na nowych pracowników.

Końcówka tego roku była jednak wyjątkowo niekorzystna. Dla porównania, w grudniu 2022 r. również odnotowano wzrost bezrobocia, choć znacznie mniejszy – o 12,1 tys.

Czytaj więcej

Co nam da jawność wynagrodzeń? Plusy i skutki uboczne

Ekonomiści uspokajają, że na grudniowe dane w dużym stopniu wpływa sezonowość. Przyznają jednak, że coraz więcej Polek i Polaków ma problem z wejściem na rynek pracy.

„Stopa bezrobocia podniosła się w grudniu z 5,0 do 5,1 proc. Taka zmiana jest porównywalna do standardowych wahań sezonowych. Maleje liczba długotrwale bezrobotnych, choć po części związane jest to z demografią. Rośnie natomiast liczba osób, które mają problem z wejściem na rynek pracy” – skomentował najnowsze dane GUS Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

W których województwach najmocniej wzrosło bezrobocie?

Największy wzrost stopy bezrobocia zanotowano w grudniu w województwach pomorskim i wielkopolskim (+0,1 pkt proc.). Wciąż jednak są to regiony Polski o najniższym bezrobociu ogółem.

Z kolei województwa, które zwyczajowo zmagają się z największą liczbą osób szukających pracy, doświadczyły na koniec roku lekkiej poprawy – w województwie podkarpackim stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt proc., w warmińsko-mazurskim o 0,4 pkt proc., zaś w lubelskim – o 0,6 pkt proc.

PAP

Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu