Wysokość wynagrodzenia, wskazywana przez 78 proc. badanych, work-life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, oraz dynamika i różnorodność pracy – to trzy najważniejsze kryteria wpływające na decyzję o wyborze miejsca pracy przez młodych Polaków, którzy studiują na największych uczelniach w Europie.
Tak wynika z badania firmy Boston Consulting Group (BCG, które przeprowadzono wśród uczestników najnowszej edycji Poland 2.0 Summit. „Rzeczpospolita” była patronem medialnym konferencji, która odbyła się w połowie kwietnia w Amsterdamie. Zorganizowała ją Fundacja Poland 2.0 wraz z partnerem strategicznym – BCG. W pierwszym Poland 2.0 Summit w Holandii (która przyciąga coraz więcej studentów z zagranicy, w tym z Polski) wzięło udział ponad 150 Polaków studiujących na czołowych uczelniach w Europie. Konferencja była dla nich okazją do networkingu, a także do dyskusji z ekspertami oraz przedstawicielami polskiego biznesu.
Czytaj więcej
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o 9 tys. etatów. Nie licząc pandemicznego 2020 r., to największa marcowa zniżka zatrudnienia od co najmniej 2010 r. Wzrost płac nieznacznie zwolnił.
Jak wynika z sondażu BCG, zdecydowana większość, bo trzy czwarte młodych Polaków, planuje karierę za granicą. Czym tłumaczą swój wybór? Przede wszystkim wyższym standardem życia na Zachodzie (62 proc.), a także wyższymi płacami, które kuszą ponad połowę młodych Polaków. Na trzecim miejscu znalazła się jakość pracy oferowanej za granicą, na którą zwracało uwagę 35 proc. badanych.