Brytyjskie firmy przechodzą na 4-dniowy tydzień roboczy

Po pilotażowym półrocznym testowaniu nowego systemu firmy brytyjskie wprowadzają u siebie 4-dniowy tydzień roboczy.

Publikacja: 21.02.2023 17:07

Brytyjskie firmy przechodzą na 4-dniowy tydzień roboczy

Foto: Bloomberg

Zatrudnieni w 61 firmach w całym kraju pracowali od czerwca do grudnia średnio po 34 godzin cztery dni w tygodniu, otrzymując takie samo wynagrodzenie. Z tego grona 56 firm (92 proc.) postanowiło kontynuować ten eksperyment, a 18 wprowadziło na stałe nowe rozwiązanie. W teście uczestniczyły firmy marketingowe i reklamowe, usługodawcy dla innych firm, organizacje charytatywne zatrudniające do 25 osób (66 proc. uczestników) albo 50 i więcej (22 proc.). Część załóg wybierała środę jako wolny dzień, inni woleli dłuższe weekendy.

Czytaj więcej

Tysiące Brytyjczyków zaczyna eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy

Było to największe dotąd na świecie sprawdzenie w praktyce nowego czasu pracy - podała brytyjska organizacja badawcza Autonomy, która opracowała o tym raport wspólnie z gronem naukowców i z poparciem grupy 4 Day Week Global z Nowej Zelandii - pisze Reuter.

Większość tych firm z różnych sektorów gospodarki zatrudniających łącznie 2900 osób podkreśliła, że wydajność pracy została zachowana. Założyciel rzemieślniczego browaru poinformował, że nowy test wpłynął nawet na zwiększenie wydajności. — Chcemy być bardziej zajęci, a mniej zestresowani - wyjaśnił. Pracownicy podkreślali, że poprawiło się ich samopoczucie i równowaga między czasem poświęconym pracy a czasem dla rodziny. Niektórzy mówili, że dodatkowy wolny dzień był ważniejszy od podwyżki, 15 proc. przyznało, że żadne pieniądze nie skłonią ich do powrotu do pracy przez 5 dni.

Czytaj więcej

Rekord wakatów na brytyjskim rynku pracy

- To przełomowa chwila dla ruchu na rzecz 4-dniowego tygodnia roboczego. Te niesamowite wyniki pokazują, że krótszy tydzień pracy bez straty zarobków naprawdę funkcjonuje - oświadczył Joe Ryle, szef kampanii na rzecz 4-dniowego tygodnia.

Ten test wykazał, że krótszy tydzień roboczy nie odstraszy Brytyjczyków i nie skłoni ich do zmiany miejsca pracy, a w kraju brakuje rąk do pracy po wyjściu z Unii i po pandemii. - Krótszy tydzień może dać przewagę w konkurencji - stwierdził przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej.

Rynek pracy
Wiosenne ożywienie w ofertach pracy. Te branże mają najwięcej ogłoszeń
Rynek pracy
Maj ożywił polski rynek pracy
Rynek pracy
Rośnie liczba ofert pracy w Polsce, spada bezrobocie. Jaki jest powód?
Rynek pracy
Rynek pracy staje się główną przyczyną inflacji
Rynek pracy
Martha Stewart: Ameryka popadnie w ruinę, jeśli ludzie nie wrócą do pracy biurowej