Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 12:18 Publikacja: 08.01.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Pandemia przyniosła 25-proc. wzrost występowania depresji i zaburzeń lękowych – szacuje Światowa Organizacja Zdrowia. Na to nakłada się kryzys gospodarczy, szalejąca inflacja i zawirowania geopolityczne. W Polsce ponad jedna trzecia ankietowanych ma lub miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Jest to powiązane m.in. z sytuacją zawodową. Polacy oceniają, że za mało zarabiają, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa –wynika z badania LiveCareer.pl. Eksperci zgodnie twierdzą, że w Polsce brakuje państwowych rozwiązań i systemowego wsparcia w tym obszarze.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
To najmłodsze pokolenia pracowników podbijają w Polsce statystyki dotyczące fizycznego i psychicznego zmęczenia w pracy.
Najczęściej o przeładowaniu pracą mówią młodzi, choć po pandemii wszyscy częściej starają się dbać o równowagę między pracą i życiem zawodowym.
Wypalenie zawodowe dotyka wielu pracowników, również menedżerów wyższego szczebla. Coraz więcej z nich wyjeżdża do specjalnych ośrodków, aby odpocząć od pracy i solidnie się zregenerować.
Krajowych pracodawców ominęły nękające Zachód problemy związane najpierw z wielką, a ostatnio z cichą rezygnacją. Jednak powinien ich zaniepokoić widoczny w badaniach spadek nastrojów i wydajności pracujących Polaków.
Aż 37 proc. Polaków zmaga się z problemami psychicznymi. Często ma to związek z wykonywaną pracą. Duży odsetek osób z zaburzeniami i syndromem wypalenia zawodowego znajdziemy w sektorze finansowym.
Co najmniej jedna dziesiąta, a według niektórych badań, jedna trzecia pracowników na świecie cierpi na chorobliwe uzależnienie od pracy. Obchodzony 12 sierpnia w Polsce Dzień Pracoholika ma przypomnieć o tym problemie, który można przypłacić wypaleniem zawodowym i zdrowiem.
Wypalenie zawodowe to poważny problem dotykający coraz więcej pracowników. W czerwcu 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas