Pandemia przyniosła 25-proc. wzrost występowania depresji i zaburzeń lękowych – szacuje Światowa Organizacja Zdrowia. Na to nakłada się kryzys gospodarczy, szalejąca inflacja i zawirowania geopolityczne. W Polsce ponad jedna trzecia ankietowanych ma lub miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Jest to powiązane m.in. z sytuacją zawodową. Polacy oceniają, że za mało zarabiają, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa –wynika z badania LiveCareer.pl. Eksperci zgodnie twierdzą, że w Polsce brakuje państwowych rozwiązań i systemowego wsparcia w tym obszarze.
Audytorzy pod presją
Syndrom wypalenia zawodowego dotyka m.in. osoby pracujące w finansach. Mowa o audytorach, księgowych, maklerach, analitykach czy zarządzających.
W Stanach Zjednoczonych już w latach 80. XX wieku rozpoczęto badania dotyczące stresu i wypalenia zawodowego u dyplomowanych biegłych księgowych, których można uznać za odpowiedników naszych biegłych rewidentów. Z badań amerykańskich, a także z przeprowadzonych w innych krajach wynikało bezsprzecznie, że ta grupa zawodowa jest narażona na duże ryzyko wypalenia zawodowego ze względu na wysokie wymagania, długi czas pracy i dużą odpowiedzialność.
Podobne wnioski płyną z przeprowadzonego w Polsce po raz pierwszy badania w ramach Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, którego wyniki opisano w książce autorstwa Aleksandry Baszczyńskiej, Przemysława Kabalskiego, Marty Nowak, Marzeny Syper-Jędrzejak oraz Joanny Szwajcar.