Aktualizacja: 24.03.2025 10:53 Publikacja: 13.11.2022 09:44
Foto: Adobestock
To najmniej od początku tego roku i o 6 proc. mniej niż rok wcześniej- wynika z najnowszej analizy agencji zatrudnienia Adecco Group i Job Market Insights, którą „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Na rynku pracy coraz wyraźniej widać efekt niepewności i ograniczania kosztów przez firmy, które na razie starają się unikać zwolnień. Nie wszystkim się to udaje, jak dowodzą komunikaty z ostatnich dni. W miniony piątek koncern MAN zapowiedział zwolnienie aż 860 pracowników zakładu MAN Bus Starachowice a dzień wcześniej o redukcji etatów w fabrykach w Gnieźnie i w Namysłowie poinformował potentat rynku okien, Velux.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W najnowszym rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 7. miejscu. Znacznie wyżej niż inne państwa naszego regionu, takie jak: Węgry (16), Czechy (23), Estonia (14) czy Słowacja (19). Nowym liderem została Islandia.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Dwóch na trzech pracowników deklaruje, że w ich firmie funkcjonuje system premiowy, który nie zawsze uważają za sprawiedliwy. Tym bardziej że wielu pracodawców stosuje premie uznaniowe.
Od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie będzie trzeba opłacać należności do ZUS, pod warunkiem że obowiązki wynikające z prokury nie będą pokrywać się z zadaniami z umowy o pracę.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe będzie przysługiwało, gdy nauczyciel zamiast przydzielonych zajęć zrealizował inne, zlecone przez dyrektora szkoły. Uczestnicząc w wycieczce zachowa więc prawo do wynagrodzenia za lekcje, których nie odbył.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Wpłatę powitalną otrzymuje uczestnik PPK, który spełnił łącznie dwa warunki. Po pierwsze, jest uczestnikiem tego programu przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Po drugie, na jego rachunek PPK trafiły - finansowane przez niego - wpłaty podstawowe za co najmniej 3 miesiące. Aby otrzymać dopłatę roczną, trzeba - w danym roku kalendarzowym - zgromadzić w PPK odpowiednią kwotę wpłat.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas