Niemal ośmiu na dziesięciu Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do zatrudnienia w obecnym miejscu pracy w perspektywie pięciu najbliższych lat. W praktyce oznacza to, że nie obawiają się ani zwolnienia, ani obniżki pensji. Takich optymistycznych wskazań jest w Polsce nawet nieco więcej niż średnio w Europie – wynika z tegorocznej edycji badania „People at work Global Workforce View” , które firma ADP, globalny potentat usług kadrowo-płacowych, przeprowadziła wśród prawie 33 tys. pracowników z 17 krajów świata.

Według tegorocznej edycji badania niemal 88 proc. ankietowanych nie obawia się o swoją przyszłość w obecnej pracy, przy czym w Europie udział optymistów wzrósł z 71 proc. do prawie 78 proc. W Polsce wynosi 78,2 proc, o 2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, zaś w budownictwie i finansach dochodzi do 90 proc.

Optymizm pracowników, w tym zwłaszcza fachowców i specjalistów, mogą wspierać pozytywne dane z rynku pracy. Co prawda zarówno w kwietniu, jak i w maju liczba ofert pracy opublikowanych w internecie spadała w ujęciu miesięcznym, ale nadal było ich sporo, bo 369 tys. Maj przyniósł też spadek bezrobocia rejestrowanego (do 5,1 proc. z 5,2 proc. w kwietniu) i lekki wzrost liczby wakatów zgłoszonych do urzędów pracy (do 103,2 tys.). Spadku bezrobocia nie zahamował napływ uchodźców z Ukrainy, którzy coraz częściej podejmują u nas pracę. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej już ponad 251 tys. Ukraińców zatrudniono na podstawie uproszczonych przepisów wprowadzonych w połowie marca.

Jak ocenia Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska, dane z rynku pracy przekładają się na nastroje pracowników, którzy w większości nie obawiają się o swoje obecne zatrudnienie. – Pewność siebie pracowników buduje także obecna walka o specjalistów, co przekłada się na ich docenianie i sukcesywnie zwiększające się wynagrodzenie – dodaje Barbachowska. Tę pewność wzmacniają opinie ekonomistów, według których nawet spowolnienie w gospodarce nie powinno wywołać wzrostu bezrobocia.

Jak zwracają uwagę eksperci ADP, większy optymizm pracowników nie oznacza mniejszych chęci do zmian w życiu zawodowym. Może w nich natomiast pomóc.

Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog w Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health, przypomina, że według badań Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej bycie optymistą pozwala osiągnąć lepsze rezultaty w życiu zawodowym. – Swoim entuzjazmem tacy pracownicy zarażają innych, szukają nieszablonowych rozwiązań, dzięki czemu zyskują uznanie oraz zaufanie u pracodawcy. Optymistyczne nastawienie do przyszłości pozwala im przygotować się na wyzwania jutra. Łatwiej zaadaptować się do nowej sytuacji, podejmując wyzwania – wyjaśnia Wysocka-Sollich.

Połączenie wzrostu optymizmu z otwartością na nowe wyzwania widać również w badaniu ADP; już prawie co czwarty pracownik (23 proc. wobec 15 proc. przed rokiem) aktywnie szuka nowej pracy, przy czym część kieruje się do branż, które oferują lepsze możliwości rozwoju i wzrostu płac. Wyraźnie (z 36 proc. do 25 proc.) spadł też odsetek pracowników, którzy nie biorą pod uwagę zmiany zawodowej. W Polsce ta grupa liczy niespełna 15 proc. Z kolei prawie 26 proc. pracowników mówiło w badaniu ADP o aktywnym szukaniu nowego zatrudnienia, zaś prawie trzech na dziesięciu rozważało zmianę branży.

U części osób (w Polsce –14 proc.) gotowość do rezygnacji z obecnej pracy wzmogła pandemia. Tym bardziej że prawie 30 proc. ankietowanych przez ADP twierdzi, że obecna rola w firmie nie jest już dla nich wyzwaniem. Najczęściej jednak satysfakcję polskich pracowników z obecnej pracy obniża wzrost obowiązków i odpowiedzialności niepołączony ze wzrostem wynagrodzenia (50 proc.) i brak poczucia rozwoju (41 proc.). Aż 28 proc. badanych przeszkadza też brak wsparcia ze strony menedżerów.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ