Jeśli w całym roku utrzymana zostanie dynamika z pierwszych trzech kwartałów – czyli wzrost o ponad 8 proc. – to w 2017 r. w życie wejdzie niemal 35 tys. stron nowych przepisów. Będzie to najwyższy wynik przynajmniej od 1918 r. – szacuje firma Grant Thornton.
Gdyby przedsiębiorca sam chciał się zapoznać z nowymi przepisami, musiałby poświęcić na ich czytanie aż cztery godziny i 38 minut każdego roboczego dnia. Z pomocą przychodzą producenci oprogramowania, którzy w swoich rozwiązaniach uwzględniają już najnowsze zmiany legislacyjne.
Przykładem może być Jednolity Plik Kontrolny, który duże przedsiębiorstwa muszą stosować od lipca 2016 r., małe i średnie od 2017 r., a mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci tym obowiązkiem od 2018 r. W przyszłości można się spodziewać kolejnych istotnych zmian w obszarach księgowo-podatkowych.
Konieczność modyfikacji systemów informatycznych wiąże się z potrzebą przeszkolenia ich użytkowników. Kompleksową ofertę w tym zakresie ma firma Sage, prowadząca Sage Academy. Oferuje warsztaty, szkolenia merytoryczne, seminaria i konferencje, e-learning, szkolenia online oraz certyfikację biur rachunkowych.
Dla osób, które dysponują ograniczonym czasem, dobrą opcją są zdalne kursy praktycznej obsługi programów. Dają możliwość nauki o dowolnej porze, w dowolnym miejscu, a wymagane jest jedynie posiadanie dostępu do komputera i internetu.