Pracobiorcy mają teraz swoje pięć minut, ponieważ skończyły się czasy płacenia drastycznie niskich stawek godzinowych – powiedział CNN Business Joseph Brusuelas, główny ekonomista RSM US. - To sugeruje, że rosnące płace będą nieodłączną częścią przyszłego krajobrazu gospodarczego – uważa Brusuelas.

W tym miesiącu w Stanach Zjednoczonych było 10,4 miliona wolnych miejsc pracy, ponieważ kryzys niedoboru pracowników trwa, jak wynika z danych Biura Statystyki Pracy. Dane pokazują niewielki spadek wolnych etatów z 10,6 mln miejsc w sierpniu. Mocno wzrosła ilość wolnych miejsc pracy w służbie zdrowia oraz w administracji stanowej i samorządowej.

Czytaj więcej

W USA inflacja najwyżej od 30 lat. Jest tylko przejściowa?

Mimo wciąż trwającej pandemii i niepewności gospodarczej, rynek pracy w USA wyraźnie się ustabilizował – pisze CNN na podstawie danych firmy analitycznej Indeed Hiring Lab.

Spowalniający popyt na pracowników z branży rozrywkowej i hotelarskiej był przyczyną niewielkiego spadku dostępnych miejsc pracy we wrześniu. Od kilku miesięcy jednak wyraźnie widać, że pracownicy odchodzą z pracy w takich sektorach, w których większość pracy jest wykonywana osobiście lub jest stosunkowo nisko płatna. Sektor sztuki, rozrywki i rekreacji odnotował największy wzrost rezygnacji z pracy, a także sektor usług oraz edukacja rządowa i samorządowa.

Pracodawcy zatrudnili 6,5 mln osób, podczas gdy zwolnienia – w tym dobrowolne odejścia – wyniosły 6,2 mln. W porównaniu z ogromną liczbą dostępnych miejsc pracy, pokazuje to problem braku pracowników w Ameryce.

Czytaj więcej

Gospodarka USA potrzebuje więcej rąk do pracy

Podczas pandemii miliony robotników wypadły z rynku pracy. Niektórym obowiązki związane z opieką w domu uniemożliwiają im powrót do pracy, podczas gdy dla innych ryzyko zarażenia wirusem jest nadal zbyt wysokie. Czynniki te szczególnie wpłynęły na kobiety. W październiku liczba kobiet niepracujących była prawie o 3 miliony wyższa niż przed pandemią Covid – informuje CNN. Jednak nawet gdyby wszystkie te kobiety wróciły do pracy, Ameryka nadal miałaby dodatkowe miejsca pracy do obsadzenia.

We wrześniu w USA wciąż brakowało 4,7 miliona miejsc pracy w porównaniu z lutym 2020 r., czyli przed wybuchem pandemii. Tworzenie miejsc pracy zwolniło w sierpniu i wrześniu w związku z zagrożeniem stwarzanym przez wariant Delta, ale ponownie przyspieszyło w październiku, jak pokazał najnowszy raport o zatrudnieniu.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Czytaj więcej

Joe Biden
USA: Do 4 stycznia pracownicy małych i średnich firm muszą się zaszczepić