Liczba bezrobotnych w lutym wyniosła 2 mln 168,7 tys. osób i w porównaniu do końca stycznia 2012 r. wzrosła o 47,2 tys. osób (o 2,2 proc.).
- Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że głównymi przyczynami wzrostu bezrobocia była rejestracja osób dotychczas niepracujących. Ponadto rejestrowały się osoby po zakończeniu udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, jak również po zakończeniu umów na czas określony, bądź po rozwiązaniu umów o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy - komentuje MPiPS.
Więcej miejsc pracy
Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2012 r. wyniosła 60,3 tys. i wobec stycznia 2012 r. wzrosła o 11,3 tys., czyli o 23 proc.
W lutym pracodawcy zgłosili o 19 proc. więcej wolnych miejsc pracy niż przed rokiem. Problemem może być zatem niedopasowanie wymagań pracodawców do kompetencji kandydatów dostępnych na rynku.
Potężna szara strefa
W Polsce według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 10,1 proc., tyle samo, co w grudniu ub. roku. Zgodnie z wyliczeniami GUS bezrobocie jest jednak wyższe - na koniec stycznia wyniosło 13,2 proc. Natomiast w IV kw. 2011 r. stopa bezrobocia według BAEL (czyli z pominięciem szarej strefy) kształtowała się na poziomie 9,7 proc.