Bezrobocie jest wyższe o 0,1 pkt. proc w porównaniu z sierpniem i o 0,7 pkt w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 10 proc. ofert pracy więcej, niż w sierpniu.

Wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego) odnotowano w dziesięciu województwach. W czterech województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim i podlaskim) natężenie bezrobocia nie zmieniło się. Spadek wskaźnika bezrobocia wystąpił w województwie podkarpackim i świętokrzyskim (o 0,1 punktu). Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,2 proc.) utrzymała się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (19,4 proc.). Z informacji otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych był spowodowany przede wszystkim: powrotami do rejestracji po zakończeniu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu; powrotami do rejestracji lub po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce); rejestracji osób, które utraciły pracę w po zakończeniu umów na czas określony, jak również w wyniku zwolnień, w tym także grupowych.

Z prowadzonego przez MPiPS monitoringu zwolnień grupowych wynika, że w tym roku zapowiedzi zwolnień grupowych są wyższe, niż przed rokiem.Rejestrują się także osoby uprzednio skreślone z ewidencji z powodu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.

We wrześniu 2011 roku  pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 69,0 tys. ofert pracy (o 3,6 tys. mniej, tj. o 4,9 proc. niż w sierpniu 2011 r.).