Współcześni pracownicy muszą się liczyć z co najmniej cztero-pięciokrotną zmianą zawodu w trakcie kariery – twierdzą stanowczo doradcy kariery.
Wielu Polaków nie trzeba do tego przekonywać – w ubiegłorocznym badaniu portalu Pracuj. pl gotowość do przekwalifikowania się deklarowało 94 proc. internautów. Jednak gotowość nie wystarczy – trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać.
Łatwiej jest, gdy mamy hobby dające się przełożyć na biznes. Beata Kapcewicz, prezes firmy Architekci Kariery, twierdzi, że warto wtedy połączyć swą pasję ze zdobywaniem zawodowego doświadczenia. Tak, jak to robi jej znajoma menedżer sprzedaży, która w wolnych chwilach realizuje się jako wizażystka – początkowo za darmo, teraz coraz częściej odpłatnie.
Warto też jak najwcześniej przygotowywać sobie równoległą ścieżkę kariery albo nawet kilka ścieżek, nie czekając do chwili, gdy już nie będziemy mogli albo chcieli wykonywać dotychczasowej pracy. – Im później zaczynamy w nowym zawodzie, tym trudniej jest na starcie i tym więcej czasu to wymaga – dodaje szefowa Architektów Kariery, która równolegle rozwija karierę menedżerską i trenersko-coachingową.
Cenna sieć kontaktów
Co robić, jeśli nie mamy ani pasji, która może być nowym zawodem, ani pomysłu na siebie?