Najbardziej zapracowani są 35 – 44 latkowie. Tak przynajmniej wynika z ankiety „Badanie budżetu czasu ludności w 2013 r." jaką właśnie przedstawił GUS. W badaniu sprawdzono nie tylko ile czasu zajmują nam różne zajęcia w ciągu doby, ale także czy i co zmieniło się w ciągu dekady, bo tyle czasu minęło od poprzedniego badania. Z porównania wynika, że teraz więcej pracujemy, częściej zajmujemy się domem i dziećmi, mamy nieco więcej czasu na zamiłowania osobiste. Za to mniej się uczymy, rzadziej korzystamy ze środków masowego przekazu. Mniej czasu przeznaczamy również na pracę społeczną, praktyki religijne, dojazdy oraz na życie towarzyskie. Przeciętny Polak spał 8 godz. 37 min., na jedzenie i picie potrzebował w ciągu doby 1,5 godz., a na mycie i ubranie się – 57 min.
Młodzi (18-19 lat) prawie po równo dzielą czas na obowiązki, jak i odpoczynek. Jedno i drugie zajmuje im po ok 23 proc. czasu. Im jesteśmy starci tym bardziej pochłania nas praca i obowiązki domowe, a mniej odpoczywamy. Najbardziej zagonieni są 35 – 44 latkowie. Obowiązkom poświęcają ponad jedną trzecią doby, mniej niż pozostałe grupy wiekowe także śpią, jedzą i poświęcają czasu na higienę osobistą (44 proc.).
Praca i dom na tyle pochłania czas, że dla tej grupy na sport, rekreację i przyjaciół pozostaje w ciągu doby godzina i to pod warunkiem, że mniej niż inni śpią. Za to gdy kończymy 45 lat, to powoli zmieniają się proporcje. Osoby najstarsze (65+) obowiązkom poświęcają niecałą jedną piątą swojego czasu. Ponad połowę (51,3 proc.) doby zajmowały im czynności fizjologiczne, a 25,5 proc. doby to ich czas odpoczynku. Właśnie oni i nastolatkowie poświęcają najwięcej czasu na życie towarzyskie i rozrywki (przeciętnie ok. 6 proc.doby). W badaniu sprawdzano co robią Polacy od dziesięciu lat. Wybranie tak szerokiej grupy wiekowej ma znaczenie dla uzyskanych przez GUS wyników. Dwa razy więcej Polaków gotuje (74 proc) niż pracuje (38 proc). Ponad połowa codziennie sprząta. Czas na życie towarzyskie ma niespełna 68 proc. pytanych. Co czwarta osoba spędza przynajmniej półtorej godziny dziennie przed komputerem, a większość (86 proc) ogląda telewizję, DVD lub video przez 2,5 godziny. Mniej niż co trzecia osoba (włącznie z dziećmi, które się uczą) codziennie zagląda do książek.