W Walnym Zgromadzeniu Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (ang. IOE), które odbyło się w Warszawie, wzięła udział m.in. Renate Hornung-Draus, wiceprezydent tej organizacji, której najważniejszym celem jest współpraca i tworzenie dobrego klimatu dla biznesu. Zdecydowanie podkreśliła fakt, że nie miesza się do polityki, a jej członkowie – mimo czasem politycznie trudnych relacji dwustronnych – doskonale współpracują z sobą na forum organizacji.

Wtórował jej prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Naszym podstawowym zadaniem jest łączenie, a nie dzielenie. Nie widzę lepszej drogi do pojednania, jak współpraca i dobre interesy – powiedział. Podkreślił fakt, że Polska jest gotowa do pomocy przy zmienianiu ukraińskiej gospodarki, której obecna kondycja nie jest dobra. – Łączy nas wiara w to, że bliskie kontakty organizacji przedsiębiorców z wielu państw mogą zbudować przyjazną atmosferę między naszymi rządami – dodał Andrzej Malinowski.

Hornung-Draus zwróciła uwagę na wielkie korzyści, jakie mogą płynąć ze współpracy międzynarodowych organizacji pracodawców. Dzięki niej głos firm z Europy Środkowej i Wschodniej może być słyszany na poziomie globalnym. Przypomniała o roli Międzynarodowej Organizacji Pracodawców, która zrzesza dziś 150 organizacji ze 143 krajów. MOP działa w skali światowej już od prawie 100 lat – powstała w 1920 r. Od 1991 r. w jej pracach bierze udział jedyna polska organizacja – Pracodawcy RP.

Hornung-Draus przypomniała, że MOP działa na rzecz wspierania założeń polityki gospodarczej, zatrudnienia, ochrony środowiska oraz polityki społecznej, które są niezbędne dla utrzymania i rozwoju wolnej przedsiębiorczości oraz gospodarki rynkowej. Tworzy w skali globalnej międzynarodowe forum wymiany dobrych praktyk, reprezentuje i promuje interesy krajowych organizacji pracodawców i ich członków na całym świecie we wszystkich kwestiach pracy i polityki społeczno-gospodarczej. Działa na rzecz walki z bezrobociem oraz prowadzi politykę informacyjną promującą zrozumienie punktów widzenia pracodawców w skali światowej.

—eg