Co trzeci Polak deklaruje, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatnich 3 miesięcy – wynika z wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING". To mniej niż wynosi średnia dla wszystkich badanych krajów (38 proc.). Równocześnie w Polsce odnotowano trzeci najwyższy odsetek osób, których sytuacja się poprawiła (13 proc.). Najbardziej na pogorszenie sytuacji narzekają Włosi (53 proc.) i Francuzi (50 proc.).
Jednocześnie badanie pokazało, że co trzeci Polak rozważa przeprowadzkę w celu poprawy swojej sytuacji zawodowej do innego miasta (34 proc.) lub państwa (37 proc.). To odpowiednio o 5 pkt. proc. i 9 pkt. proc. więcej niż w ubiegłym roku. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze miejsca zamieszkania jest dla nas wysokość czynszu lub raty kredytu (74 proc.). Na kolejnych miejscach wymieniamy infrastrukturę (68 proc.) i bezpieczne sąsiedztwo (68 proc.). Co ciekawe, wielkość mieszkania ma znaczenie tylko dla 48 proc. Polaków. Nie zwracamy też dużej uwagi na modną lokalizację (9 proc.)
Jednocześnie blisko dziewięciu na dziesięciu Polaków uważa, że lepiej jest mieć dom niż wynajmować mieszkanie (87 proc.). To jeden z najwyższych odsetków uzyskanych w badaniu. Dla porównania takie zdanie podziela tylko 64 proc. Hiszpanów i 70 proc. Holendrów.
Z badania „Finansowy Barometr ING" wynika także, że 25 proc. Polaków uważa, że jeżeli chce się zrobić karierę, najlepiej zamieszkać w Wielkiej Brytanii. Rodzimy kraj wskazujemy dopiero na piątym miejscu m.in. po Niemczech (18 proc.), Norwegii (12 proc.) i Szwajcarii. Znacznie lepiej swój kraj pochodzenia oceniamy jako najlepsze miejsce do wychowania dzieci (15 proc.) i spędzenia czasu na emeryturze (17 proc.). Przeciętny Europejczyk chciałby wychowywać dzieci w Szwecji, robić karierę w Niemczech, a emeryturę spędzić w Hiszpanii.
- Większość ankietowanych społeczeństw chciałaby wychowywać dzieci w Szwecji, bo zapewne ceni zabezpieczenie socjalne na najwyższym poziomie. Tak odpowiedzieli mieszkańcy 7 z 13 państw które wzięli udział w badaniu. Jednym z wyjątków są Polacy, którzy wybierają Wielką Brytan komentuje powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.