Więcej Polaków skorzysta na poprawie na rynku pracy

Listę poszukiwanych kandydatów otwiera programista, ale więcej Polaków powinno odczuć efekt wzrostu zatrudnienia.

Publikacja: 07.01.2015 10:02

Listę poszukiwanych kandydatów otwierają programiści ale więcej Polaków powinno w 2015 r. odczuć efe

Listę poszukiwanych kandydatów otwierają programiści ale więcej Polaków powinno w 2015 r. odczuć efekt wzrostu zatrudnienia

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Jakub, niedawny absolwent technologii żywności i żywienia, na czele listy noworocznych postanowień wpisał zaoczne studia z informatyki. Takie, na jakie minionej jesieni zdecydowała się Magda, która po licencjacie ze stosunków międzynarodowych zainwestowała w informatykę w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych. Od roku studiuje tam też Alicja, absolwentka anglistyki, która wprawdzie nieźle zarabia jako lektorka angielskiego w firmach, ale chce mieć na podorędziu drugi, „konkretny zawód".

– To bardzo dobrze świadczy o tych młodych ludziach, że podejmują racjonalne wybory – ocenia Krzysztof Inglot, dyrektor rozwoju rynków w firmie usług HR Work Service. Informatycy od kilku lat utrzymują się na pierwszym miejscu opracowanej przez nią listy deficytowych zawodów. Tak ma być także w 2015 r., gdy według prognoz Work Service w branży informatyka i programowanie deficyt specjalistów wyniesie 20,5 proc.

E-commerce na fali

Zdaniem Krzysztofa Inglota w kolejnych latach może on nawet rosnąć, gdyż nowe technologie coraz mocniej wchodzą w nasze życie. W tym w przedmioty codziennego użytku, czemu sprzyja    rozwój  tzw. internetu rzeczy (Internet of Things); do sieci    coraz częściej są podłączone zegarki, sprzęt gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i całe budynki.

– Tradycyjnie kadra IT nie musi się obawiać o miejsca pracy, szczególne pracownicy w takich specjalizacjach jak big data, urządzenia mobilne i przechowywanie danych w chmurze, do których przekonuje się coraz więcej firm – twierdzi Artur Skiba, prezes firmy rekrutacyjnej Antal International, która przewiduje stabilny wzrost potrzeb rekrutacyjnych sektora IT na poziomie 4 proc. Według niej na czele poszukiwanych specjalistów będą programiści Java, .net, na stanowiskach kierowniczych zaś – menedżerowie ds. e-commerce.

– Coraz więcej firm widzi potrzebę sprzedaży internetowej, dotyczy to nie tylko wielkich sieci, ale także firm z sektora MSP. Nadal rosnąć więc będzie zapotrzebowanie na stanowiska związane z wdrożeniem tego typu usług, a już w tej chwili mamy tu do czynienia z rynkiem kandydata – ocenia Artur Skiba.

Jak jednak zaznaczają przedstawiciele firm rekrutacyjnych, ten rok powinien być lepszy dla całego rynku pracy, m.in. dzięki dalszemu spadkowi bezrobocia. Zdaniem Michała Młynarczyka, dyrektora zarządzającego Hays Poland/CEE, obok branży IT pracowników będą poszukiwać sektor produkcji przemysłowej, handel, budownictwo oraz finanse i ubezpieczenia.

Większa siła kandydata

Przybędzie też ofert pracy w sektorze usług i instytucjach sektora publicznego dzięki nowej perspektywie dofinansowania z UE.  Z kolei w przemyśle rok 2015 będzie najlepszy dla pracowników z branży motoryzacyjnej, zwłaszcza dla inżynierów jakości oraz automatyków – przewiduje Artur Skiba.

Potwierdza to Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych w spółce Volkswagen Poznań, która w przyszłym roku uruchomi nową fabrykę pod Wrześnią. – W 2015 r. zatrudnimy ok. 600 pracowników, głównie inżynierów planistów, automatyków i robotyków oraz specjalistów i mistrzów – wylicza Jolanta Musielak. Według prognoz Work Service o pracę nie muszą się martwić spawacze, ślusarze, mechanicy i tokarze – zwłaszcza ci otwarci na oferty z całego kraju.

– W rezultacie w coraz większej liczbie branż pracodawcy będą mieli do czynienia z rynkiem kandydata – przewiduje Artur Skiba. Na umocnienie tego trendu zwraca też uwagę Michał Młynarczyk. – Zgodnie z przeprowadzanym przez Hays badaniem Global Skills Index we wszystkich 31 krajach – także w Polsce – obserwujemy coraz więcej problemów ze znalezieniem specjalistów z kompetencjami na danym stanowisku – dodaje.

Zdaniem Artura Skiby obok IT i sektora usług dla biznesu w tym roku także sektor bankowy oraz branża ubezpieczeniowa – gdzie dotychczas mieliśmy do czynienia z rynkiem pracodawcy – będą zmierzać w stronę rynku kandydata. Wzrośnie zainteresowanie specjalistami z obszaru back office oraz pracownikami odpowiadającymi za sprzedaż i obsługę sektora MSP.

Oferta dla menedżera

Poprawę koniunktury powinni też odczuć budowlańcy – dzięki wzrostowi inwestycji (m.in. w ramach nowego programu budowy dróg krajowych). – Popyt na doświadczonych kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach znów może przewyższyć podaż – przewiduje Piotr Cieśliński z działu Antal Engineering and Operations.

Na wzroście gospodarki skorzystają też menedżerowie, których będą rekrutować m.in. centra usług i branża FMCG.

Zbigniew Płaza, partner zarządzający w firmie Boyden, przewiduje, że o 15–20 proc. może wzrosnąć w tym roku liczba ofert pracy dla dyrektorów i prezesów. Część z nich zapewnią nowe firmy wchodzące do Polski, w tym nowe inwestycje produkcyjne. Inwestorzy szukają wtedy szefa spółki oraz dyrektorów produkcji, sprzedaży i finansów.

O nowych stanowiskach we wchodzących do Polski firmach mówi Piotr Wielgomas, prezes firmy rekrutacyjnej Bigram, który przewiduje m.in. spory popyt na dyrektorów sprzedaży, finansów czy rynków eksportowych. Na tych ostatnich wskazuje też Tomasz Magda, partner w Amrop,   dodając, że silniejszy popyt na specjalistów od eksportu wynika teraz z ograniczenia rynku rosyjskiego. Sporo możliwości powinny też zaoferować menedżerom inwestycje infrastrukturalne.

Paulina Baranowska, partner zarządzający w Horton International Poland, spodziewa się sporej liczby rekrutacji dyrektorów w branży farmaceutycznej oraz FMCG. Zdaniem Artura Skiby spółki FMCG będą szukać menedżerów ds. kluczowych klientów obsługujących nie tylko duże sieci, ale także te lokalne oraz dyskonty. Wzrośnie też popyt na menedżerów i specjalistów w farmacji w związku z wpisaniem nowych produktów na listę leków refundowanych.

Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem