Freelancer ceni elastyczność pracy, lecz boi się utraty płynności

Prawie 10 proc. małych i średnich firm prowadzą osoby wykonujące wolny zawód, najczęściej na własny rachunek. Wśród wyzwań freelancerzy najczęściej wskazują bariery związane z konkurencją i finansami.

Aktualizacja: 17.06.2016 10:20 Publikacja: 16.06.2016 22:00

Freelancer ceni elastyczność pracy, lecz boi się utraty płynności

Foto: 123RF

Elastyczność, czyli możliwość decydowania o miejscu i czasie pracy, to największy atut wolnego zawodu – przyznaje ponad połowa freelancerów, którzy wzięli udział w badaniu Deutsche Banku. W maju br. objęło ono reprezentatywną ogólnopolską próbę przedstawicieli wolnych zawodów – głównie inżynierów, lekarzy, pielęgniarek, adwokatów oraz przedstawicieli branż finansowych, artystycznych związanych z budownictwem i nieruchomościami. Jak podkreśla Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank Polska, profesjonaliści wykonujący wolne zawody to niezwykle istotna grupa, która powinna być mocno wspierana przez wszelkie instytucje, także finansowe – zarówno jako osoby indywidualne, jak i mikrofirmy.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Ukraińcy mogą zniknąć z polskiego rynku pracy. Kto ich zastąpi?
Rynek pracy
Polskie firmy mają problem. Wojenna mobilizacja wepchnie Ukraińców w szarą strefę?
Rynek pracy
Złe i dobre strony ostrego wzrostu płac
Rynek pracy
Rośnie popyt na pracę dorywczą
Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców