Elastyczność, czyli możliwość decydowania o miejscu i czasie pracy, to największy atut wolnego zawodu – przyznaje ponad połowa freelancerów, którzy wzięli udział w badaniu Deutsche Banku. W maju br. objęło ono reprezentatywną ogólnopolską próbę przedstawicieli wolnych zawodów – głównie inżynierów, lekarzy, pielęgniarek, adwokatów oraz przedstawicieli branż finansowych, artystycznych związanych z budownictwem i nieruchomościami. Jak podkreśla Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank Polska, profesjonaliści wykonujący wolne zawody to niezwykle istotna grupa, która powinna być mocno wspierana przez wszelkie instytucje, także finansowe – zarówno jako osoby indywidualne, jak i mikrofirmy.
Tę potrzebę pokazuje też badanie: chociaż wiele wolnych zawodów kojarzonych jest z wysokimi stawkami, to tylko 2,4 proc. freelancerów wśród atutów wskazało ponadprzeciętnie dochody. Ma to związek z wyzwaniami związanymi z pracą na własny rachunek, jaką samodzielnie lub ze wspólnikami wykonuje prawie dziewięciu na dziesięciu profesjonalistów.
Na czele listy wyzwań wskazują silną konkurencję w branży, która skłania 81 proc. z nich do inwestycji. Prawie dwie trzecie zamierza finansować inwestycje z własnych oszczędności, a co piąty chce sięgnąć po kredyt. – Nie bez powodu banki tworzą odrębne procesy ułatwiające tej grupie klientów pozyskanie finansowania na dowolne cele, czy na zwiększenie skali biznesu, a dzięki temu wzrost konkurencyjności – ocenia Niemycki. Dodaje, że szerszy dostęp do finansowania może wyzwolić ogromny potencjał rozwoju branż, w jakich funkcjonują przedstawiciele wolnych zawodów. Tym bardziej że dla wielu z nich wyzwaniem są kwestie finansowe.
Wśród zagrożeń freelancerzy wskazują wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, problem z zapewnieniem regularnych dochodów, z czym wiążą się obawy o utratę płynności finansowej. Liczy się z nią prawie czterech na dziesięciu badanych. Mniejszą pociechą jest to, że taka forma pracy daje możliwość dbania o równowagę pracy i życia osobistego. To druga najczęściej wymieniana zaleta wolnych zawodów, ale wskazał ją zaledwie co siódmy z badanych.