Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi do HR przedsiębiorstw

Specjaliści i menedżerowie działów kadrowo-płacowych powinni zdecydowanie szerzej wykorzystywać narzędzia IT – uważają eksperci.

Aktualizacja: 15.10.2017 21:01 Publikacja: 15.10.2017 18:38

O tym, jak technologia może pomóc i co zmienić, dyskutowali uczestnicy biznesowego śniadania.

O tym, jak technologia może pomóc i co zmienić, dyskutowali uczestnicy biznesowego śniadania.

Foto: Rzeczpospolita,Piotr Guzik

Nowe technologie umożliwiają większą automatyzację działań, pomagają zwiększyć efektywność, zaoszczędzić czas i przyczyniają się do wzrostu zysków. O tym, jak technologia może pomóc i co zmienić, dyskutowali uczestnicy biznesowego śniadania „Innowacyjność w kadrach – przyszłość i rozwój HR Automation", 12 października w Krakowie. Spotkanie poświęcone nowościom i trendom w HR to część projektu Biznes Trendy. – Dlaczego robimy ten projekt? Bo technologie zmieniają rzeczywistość biznesową. Od trzech lat spotykamy się w różnych miastach i wymieniamy się wiedzą – mówił Robert Posłajko, koordynator projektu Biznes Trendy. W 2015 i 2016 roku odbyły się spotkania w 12 miastach. Wzięło w nich udział kilkuset przedsiębiorców i menedżerów z polskich firm. Kolejne spotkania w tym roku zostały zaplanowane na listopad. Inicjatorem projektu Biznes Trendy jest krakowska firma Soneta, producent oprogramowania dla biznesu enova365.

Program za pracownika

Pracownicy działów kadr już są zastępowani w wielu przypadkach np. przez programy komputerowe. Grzegorz Filipowicz, ekspert w sprawach HR i zarządzania zasobami ludzkimi, podał przykład programów, które lepiej od człowieka czy procesu rekrutacji dopasują pracownika do firmy. I mogą to zrobić tylko na podstawie wpisów na Facebooku. Ten fakt nie oznacza, że kadry są lub wkrótce staną się niepotrzebne. – Jesteśmy na progu rewolucji technologicznej w HR i dojdzie do niej w ciągu najbliższych pięciu lat – podkreśla Filipowicz.

Jego zdaniem pracownicy działów HR muszą być na to przygotowani i powinni zmienić swoje podejście do pracy, by zbudować inny wizerunek. Każde działanie i projekt HR powinny być ukierunkowane na wzrost efektywności pracowników i firmy. Specjaliści i menedżerowie HR powinni szerzej wykorzystywać narzędzia IT. Filipowicz podkreśla, że wśród kompetencji specjalistów i menedżerów HR muszą znaleźć się takie, które są powiązane z biznesem, ale równie ważne są zdolności analityczne i „digitalowe".

Technologie dla HR

Kilka lat temu w małych firmach dział HR składał się z jednej osoby, która zazwyczaj znała pracowników i zajmowała się wszystkim, co związane z kadrami i płacami.

Dziś w HR wykorzystuje się nowe urządzenia i technologie, które oszczędzają czas i zmieniły sposób komunikacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Reklama
Reklama

Dobrym przykładem jest aplikacja Pulpit Pracownika enova 365. – Udostępniamy narzędzie – aplikację, do której każdy ma dostęp. Pulpity są dedykowane dla pracowników, menedżerów i działów HR. Mogą być używane na wiele sposobów: na tabletach, smartfonach i komputerach – zaznaczyła Agnieszka Głowacka z firmy cdnet.

Pracownik, logując się do systemu, może m.in. przejrzeć swoje dane osobowe, statystykę urlopów, informację o wynagrodzeniu czy warunki umowy. Z kolei menedżer zaakceptuje wnioski złożone przez podwładnych, zaplanuje harmonogram czasu pracy czy sprawdzi ważność szkoleń lub badań BHP pracowników. Natomiast HR może za pomocą Pulpitu przeglądać dane pracowników, sporządzić raporty statystyki urlopowej itd.

Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama