Sopot, jak mówi prezydent Jacek Karnowski, pokaże w Cannes m.in. ofertę inwestycyjną związaną z turystycznym i prestiżowym charakterem miasta. – Budowa obiektów hotelarskich jest nadal bardzo atrakcyjna dla inwestorów. W sezonie letnim znalezienie noclegu w Sopocie nie jest łatwe. Ostatnie działki, które mogą być przeznaczone pod hotele, to prawdziwe perełki – podkreśla Jacek Karnowski.

Oferta obejmuje ścisłe centrum miasta oraz tereny przy Hipodromie i Ergo Arenie.

Światowe inspiracje

– Aby utrzymać liczbę turystów na wysokim poziomie, także poza ścisłym sezonem, chcemy rozwijać turystykę prozdrowotną. Sopot jest uzdrowiskiem, zielonym miastem z bardzo czystym powietrzem. Chcemy jak najpełniej wykorzystać ten potencjał, stąd wyjątkowa w tym roku oferta budowy obiektu o takim charakterze, nad samym morzem – podkreśla Jacek Karnowski.

Gdańsk – na targach będzie architekt miasta prof. Piotr Lorens – przygotował pakiet 17 ofert inwestycyjnych prezentowanych i przez gminę, i przez miejskie spółki (InvestGDA, AG, GIWK, GAIT, Port Lotniczy). To nieruchomości pod mieszkania, usługi, hotele, rekreację.

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) pokaże też tereny przemysłowo-logistyczne i przemysłowe w sąsiedztwie Portu Gdańsk i terminala DCT – Pomorskie Centrum Inwestycyjne. Gdańskie Lotnisko zaprezentuje projekt Airport City i ofertę wynajmu biur w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

– Ciekawym projektem jest rewitalizacja Nowego Portu, którą chcemy zrealizować w formule PPP. Rozważamy różne formy zbycia gruntów – od sprzedaży, przez dzierżawę, do PPP właśnie – mówi Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji. – Cieszymy się, że po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią możemy wrócić do Cannes, gdzie spotyka się cały świat europejskich i światowych nieruchomości. Szukamy inwestorów, ale także inspiracji dla nowych projektów, które będziemy realizować w Gdańsku – komentuje.

Inwestycje mimo pandemii przyciąga też Gdynia. – Miasto się obroniło. Doskonałym przykładem są inwestorzy z branży IT, którzy po pierwszym niepewnym okresie nie tylko nie zredukowali operacji, ale wręcz zaczęli intensywnie rekrutować i rosnąć – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – W 2021 r. nowy, duży inwestor z tej branży zdecydował się ulokować swoje centrum w naszym mieście i wkrótce wprowadzi się do biur.

Gdynia oferuje ponad 200 tys. mkw. biur. Podaż rośnie. W budowie jest ponad 15 tys. mkw. W czasie pandemii oddano dwie inwestycje, zawarto sporo transakcji najmu biur.

W Cannes Gdynia pokaże świetnie skomunikowany teren w sąsiedztwie m.in. obwodnicy, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zabudowy mieszkaniowej. Teren może być przeznaczony np. pod kampus uniwersytecki, ośrodek nauki czy opieki zdrowotnej dla osób starszych wraz z zapleczem mieszkaniowym. Przewidziane są też funkcje produkcyjno-usługowe z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

Wielki potencjał

Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska, podkreśla, że region Pomorza wyróżnia się położeniem geograficznym, dostępnością transportu, wysoką jakością życia. – Rynek nieruchomości komercyjnych będzie się nadal dynamicznie rozwijał, szczególnie rynek magazynów. Pozostałe sektory nie pozostaną jednak w tyle – zaznacza.

Przypomina, że Pomorze czy też Trójmiasto jest jednym z głównych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce. – To trzeci rynek biurowy i handlowy i szósty rynek magazynowy w kraju – mówi Agnieszka Giermakowska. – Najdynamiczniej w regionie rozwija się sektor magazynowy – w 2021 r. przekroczył próg 1 mln mkw. powierzchni (32-proc. wzrost r./r.). W tym roku także rynek biur przekroczy granicę 1 mln mkw.

Zainteresowanie deweloperów i najemców Pomorzem jest duże. – W 2021 r. najemcy wynajęli rekordowe 442,5 tys. mkw. magazynów (19-proc. wzrost r./r.), a biur – 108 tys. mkw. (23-proc.). Na rynku handlowym, podobnie jak w całej Polsce, największą popularnością cieszyły się parki handlowe i centra typu convenience – mówi Giermakowska.

Na koniec grudnia 2021 r. w budowie było prawie 240 tys. mkw. magazynów, 80 tys. mkw. biur i ok. 10 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Anna Głowacz, dyrektor działu powierzchni logistycznych i produkcyjnych w Axi Immo, wskazuje największe ukończone w ub.r. obiekty magazynowe – Panattoni Park Gdańsk Airport (68,5 tys. mkw.) i Panattoni Park Gdańsk East III, tzw. Rafineria III, (33,7 tys. mkw.) oraz 7R Park Tczew I & II o powierzchni 31 tys. mkw.

– Potencjał Trójmiasta i okolic wykorzystują duzi i znani deweloperzy, jak 7R, GLP, Hillwood, Panattoni oraz wiele mniejszych lokalnych podmiotów – mówi Anna Głowacz. - Jednym z ciekawszych projektów w regionie jest Pomorskie Centrum Logistyczne, którego zaletą jest bezpośrednie sąsiedztwo Głębokowodnego Terminala Kontenerowego. To centrum dystrybucji składa się z czterech hal o łącznej powierzchni ok. 150 tys. mkw. Istnieje możliwość rozbudowy nawet do 500 tys. mkw. Na lato jest planowane oddanie kolejnego etapu, to prawie 40 tys. mkw.