Pomorze jedzie na MIPIM do Cannes z mocną ofertą

Działki pod hotele, mieszkania, obiekty rekreacyjne i naukowe. Projekty PPP. Pomorze na targach MIPIM – pod marką Invest in Pomerania – zaprezentuje szerokie możliwości inwestycyjne.

Publikacja: 08.03.2022 23:03

Pomorski rynek nieruchomości rozwija się dynamicznie. Na targi MIPIM region przygotował różnorodne p

Pomorski rynek nieruchomości rozwija się dynamicznie. Na targi MIPIM region przygotował różnorodne projekty

Foto: shutterstock/ Nahlik

Sopot, jak mówi prezydent Jacek Karnowski, pokaże w Cannes m.in. ofertę inwestycyjną związaną z turystycznym i prestiżowym charakterem miasta. – Budowa obiektów hotelarskich jest nadal bardzo atrakcyjna dla inwestorów. W sezonie letnim znalezienie noclegu w Sopocie nie jest łatwe. Ostatnie działki, które mogą być przeznaczone pod hotele, to prawdziwe perełki – podkreśla Jacek Karnowski.

Oferta obejmuje ścisłe centrum miasta oraz tereny przy Hipodromie i Ergo Arenie.

Światowe inspiracje

– Aby utrzymać liczbę turystów na wysokim poziomie, także poza ścisłym sezonem, chcemy rozwijać turystykę prozdrowotną. Sopot jest uzdrowiskiem, zielonym miastem z bardzo czystym powietrzem. Chcemy jak najpełniej wykorzystać ten potencjał, stąd wyjątkowa w tym roku oferta budowy obiektu o takim charakterze, nad samym morzem – podkreśla Jacek Karnowski.

Gdańsk – na targach będzie architekt miasta prof. Piotr Lorens – przygotował pakiet 17 ofert inwestycyjnych prezentowanych i przez gminę, i przez miejskie spółki (InvestGDA, AG, GIWK, GAIT, Port Lotniczy). To nieruchomości pod mieszkania, usługi, hotele, rekreację.

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) pokaże też tereny przemysłowo-logistyczne i przemysłowe w sąsiedztwie Portu Gdańsk i terminala DCT – Pomorskie Centrum Inwestycyjne. Gdańskie Lotnisko zaprezentuje projekt Airport City i ofertę wynajmu biur w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

– Ciekawym projektem jest rewitalizacja Nowego Portu, którą chcemy zrealizować w formule PPP. Rozważamy różne formy zbycia gruntów – od sprzedaży, przez dzierżawę, do PPP właśnie – mówi Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji. – Cieszymy się, że po dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią możemy wrócić do Cannes, gdzie spotyka się cały świat europejskich i światowych nieruchomości. Szukamy inwestorów, ale także inspiracji dla nowych projektów, które będziemy realizować w Gdańsku – komentuje.

Inwestycje mimo pandemii przyciąga też Gdynia. – Miasto się obroniło. Doskonałym przykładem są inwestorzy z branży IT, którzy po pierwszym niepewnym okresie nie tylko nie zredukowali operacji, ale wręcz zaczęli intensywnie rekrutować i rosnąć – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – W 2021 r. nowy, duży inwestor z tej branży zdecydował się ulokować swoje centrum w naszym mieście i wkrótce wprowadzi się do biur.

Gdynia oferuje ponad 200 tys. mkw. biur. Podaż rośnie. W budowie jest ponad 15 tys. mkw. W czasie pandemii oddano dwie inwestycje, zawarto sporo transakcji najmu biur.

W Cannes Gdynia pokaże świetnie skomunikowany teren w sąsiedztwie m.in. obwodnicy, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zabudowy mieszkaniowej. Teren może być przeznaczony np. pod kampus uniwersytecki, ośrodek nauki czy opieki zdrowotnej dla osób starszych wraz z zapleczem mieszkaniowym. Przewidziane są też funkcje produkcyjno-usługowe z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

Wielki potencjał

Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska, podkreśla, że region Pomorza wyróżnia się położeniem geograficznym, dostępnością transportu, wysoką jakością życia. – Rynek nieruchomości komercyjnych będzie się nadal dynamicznie rozwijał, szczególnie rynek magazynów. Pozostałe sektory nie pozostaną jednak w tyle – zaznacza.

Przypomina, że Pomorze czy też Trójmiasto jest jednym z głównych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce. – To trzeci rynek biurowy i handlowy i szósty rynek magazynowy w kraju – mówi Agnieszka Giermakowska. – Najdynamiczniej w regionie rozwija się sektor magazynowy – w 2021 r. przekroczył próg 1 mln mkw. powierzchni (32-proc. wzrost r./r.). W tym roku także rynek biur przekroczy granicę 1 mln mkw.

Zainteresowanie deweloperów i najemców Pomorzem jest duże. – W 2021 r. najemcy wynajęli rekordowe 442,5 tys. mkw. magazynów (19-proc. wzrost r./r.), a biur – 108 tys. mkw. (23-proc.). Na rynku handlowym, podobnie jak w całej Polsce, największą popularnością cieszyły się parki handlowe i centra typu convenience – mówi Giermakowska.

Na koniec grudnia 2021 r. w budowie było prawie 240 tys. mkw. magazynów, 80 tys. mkw. biur i ok. 10 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Anna Głowacz, dyrektor działu powierzchni logistycznych i produkcyjnych w Axi Immo, wskazuje największe ukończone w ub.r. obiekty magazynowe – Panattoni Park Gdańsk Airport (68,5 tys. mkw.) i Panattoni Park Gdańsk East III, tzw. Rafineria III, (33,7 tys. mkw.) oraz 7R Park Tczew I & II o powierzchni 31 tys. mkw.

– Potencjał Trójmiasta i okolic wykorzystują duzi i znani deweloperzy, jak 7R, GLP, Hillwood, Panattoni oraz wiele mniejszych lokalnych podmiotów – mówi Anna Głowacz. - Jednym z ciekawszych projektów w regionie jest Pomorskie Centrum Logistyczne, którego zaletą jest bezpośrednie sąsiedztwo Głębokowodnego Terminala Kontenerowego. To centrum dystrybucji składa się z czterech hal o łącznej powierzchni ok. 150 tys. mkw. Istnieje możliwość rozbudowy nawet do 500 tys. mkw. Na lato jest planowane oddanie kolejnego etapu, to prawie 40 tys. mkw.

Sopot, jak mówi prezydent Jacek Karnowski, pokaże w Cannes m.in. ofertę inwestycyjną związaną z turystycznym i prestiżowym charakterem miasta. – Budowa obiektów hotelarskich jest nadal bardzo atrakcyjna dla inwestorów. W sezonie letnim znalezienie noclegu w Sopocie nie jest łatwe. Ostatnie działki, które mogą być przeznaczone pod hotele, to prawdziwe perełki – podkreśla Jacek Karnowski.

Oferta obejmuje ścisłe centrum miasta oraz tereny przy Hipodromie i Ergo Arenie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu