Aktualizacja: 23.11.2021 21:00 Publikacja: 23.11.2021 21:00
Slough Trading Estate to teren, który pracuje na rzecz akcjonariuszy dewelopera nieruchomości logistyczno-przemysłowych SEGRO od ponad 100 lat
Foto: SEGRO
Czechy, Węgry, Bułgaria i Litwa już mają, a Rumunia rozpoczęła prace nad przyjęciem przepisów regulujących funkcjonowanie REIT-ów. Wehikuły, od dawna obecne na zachodnich rynkach, pojawiają się w kolejnych krajach naszego regionu Europy. Polska szósty rok zmaga się z opracowaniem ram regulujących działanie REIT-ów, czyli firm, których sensem jest inwestowanie w nieruchomości, by czerpać zyski z najmu i wypłacać je regularnie akcjonariuszom. W oczekiwaniu na wznowienie prac międzyresortowego zespołu ds. przygotowania założeń ustawy polscy i zagraniczni eksperci spotkali się na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie REIT Polska, by poruszyć kluczowe tematy.
Prokuratura Okręgowa w Łodzi zbiera postępowania z całego kraju w sprawie trzech głównych wątków: podejrzenia działania na szkodę inwestorów, nabywców nieukończonych mieszkań oraz podwykonawców.
Rynek mieszkaniowy, REIT-y, najem krótkoterminowy. O kluczowych zmianach przepisów rozmawialiśmy podczas konferencji „Rzeczpospolitej” i „Nieruchomości”.
W lutym wzrost sprzedaży nowych mieszkań wobec stycznia wyniósł 30 proc. W szerszym kontekście sytuację rynkową lepiej charakteryzuje słowo „stabilizacja” niż „odbicie”.
Ministerstwo Finansów ogłosi założenia ustawy o spółkach inwestujących w nieruchomości tylko jako część większego pakietu projektów. Być może jeszcze przed wakacjami.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Bez niespodzianek na rynku hipotek. Dobrze zarabiający utrzymują popyt na pożyczki na względnie stabilnym poziomie. Tak powinien wyglądać cały rok.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rodzimy kapitał lokuje w nieruchomościach komercyjnych w Polsce coraz więcej, ale to wciąż niewiele na tle innych rynków – mówi Daniel Bienias, szef CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Rynek mieszkaniowy, REIT-y, najem krótkoterminowy. O kluczowych zmianach przepisów rozmawialiśmy podczas konferencji „Rzeczpospolitej” i „Nieruchomości”.
Ministerstwo Finansów kończy prace nad założeniami ustawy. Dane dowodzą, że rodzimy kapitał chce więcej niż mieszkań i szuka możliwości kupowania nieruchomości komercyjnych.
Ministerstwo Finansów ogłosi założenia ustawy o spółkach inwestujących w nieruchomości tylko jako część większego pakietu projektów. Być może jeszcze przed wakacjami.
Wartość transakcji w nieruchomości komercyjne nad Wisłą urosła skokowo po kryzysie. Eksperci oczekują kontynuacji.
Czy nadchodzący rok wyborów prezydenckich umożliwi finalizację prac legislacyjnych nad REIT-ami? Nie będzie to łatwe, ale jak nie teraz, to kiedy? – oceniają eksperci kancelarii MDDP.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Nie patrzyłbym na ustawę jako coś, co trzeba zrobić w konkretnym czasie, by coś złapać. Zawsze znajdzie się segment rynku, który będzie zniżkował, i taki, który będzie na fali – mówi Jakub Pacholec, członek zarządu Mount TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas