Okolice Ronda Daszyńskiego w Warszawie (tzw. podstrefa Zachodnia Centrum) to niespełna 60 biurowców o łącznej powierzchni ponad 1,13 mln mkw. Powstaje tu ok. 83 tys. mkw. biur. – Kolejne inwestycje są na wczesnym etapie planowania, a ich start jest uzależniony od sytuacji na rynku lub od postępów w komercjalizacji wcześniejszych etapów kompleksów – tłumaczy Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w firmie doradczej Savills.

Dla porównania, jak podaje Savills, Służewiec to niespełna 80 biurowców o łącznej powierzchni ponad 1,08 mln mkw. – Wraz z budową najnowszych wielkopowierzchniowych wież podstrefa Zachodnia Centrum pod względem zasobów biurowych przegoniła Służewiec – podkreśla Daniel Czarnecki. – Aktywność deweloperów na Służewcu, w przeciwieństwie do okolic ronda Daszyńskiego, była w ostatnim czasie niewielka. Dziś w przebudowie jest tam tylko jeden biurowiec – Antares 2.0 o powierzchni 9,2 tys. mkw.

Najokazalsze obiekty

Budowane lub planowane są biurowce już bliżej ul. Puławskiej (a więc poza podstrefą biurową Służewca). – To np. P180 firmy Skanska czy Lakeside planowany przez Atenor – wskazuje ekspert Savillsa. Podkreśla, że więcej powierzchni biurowej niż na Służewcu w najbliższych latach będzie powstawać na Woli (w tym w okolicach ronda Daszyńskiego). – A to tylko nasili dysproporcję. Służewiec postawił na inne inwestycje, zwłaszcza mieszkaniowe, które podnoszą atrakcyjność tej części Warszawy, czyniąc ją bardziej zrównoważoną niż do tej pory – mówi dyrektor.

Wolskie centrum, jak dodaje Mateusz Strzelecki, partner, szef działu rynków regionalnych w firmie doradczej Walter Herz, skupia najokazalsze budynki, które ostatnio powstały w Warszawie – to m.in. Warsaw Spire, Warsaw Hub, Warsaw Unit, Skyliner, Spark, Mennica Legacy Tower, Generation Park. W budowie jest jeszcze najwyższa stołeczna wieża – Varso – oraz wieżowiec Skysawa.

Czytaj więcej

Ludzie zatęsknili za swobodą, której brakuje w małych, ciasnych mieszkaniach
Drogie Ząbki i Zakopane

– Wolskie centrum wzbogaci się jeszcze o biurowiec Studio, którego budowę zapowiedziała Skanska – wskazuje Mateusz Strzelecki. – Na działce położonej 400 metrów od stacji metra rondo Daszyńskiego (kupionej niedawno od firmy Penta Real Estate przez Lincoln Property Company i grupę inwestycyjną Enern) ma stanąć budynek The Form. Ghelamco buduje zaś The Bridge. W planach są również kolejne kompleksy typu mixed-use. W miejscu Jupitera na rozpoczęcie czeka inwestycja spółki Echo, która ma łączyć wiele funkcji. Są też plany budowy hotelu.

Nowe stołeczne centrum biznesowe to więc nie tylko biurowce. – Choć ok. 70 proc. zajmuje tu nowoczesna powierzchnia biurowa, powstają także budynki mieszkaniowe i obiekty wielofunkcyjne, a także atrakcyjne pasaże, place, restauracje i usługi – podkreśla Mateusz Strzelecki.

Eksperci zwracają też uwagę na rewitalizacje pofabrycznych nieruchomości. Na takich terenach powstają ciekawe inwestycje mixed-use. – To np. Fabryka Norblina czy Browary Warszawskie. Tworzą je także budynki mieszkalne – mówi ekspert Walter Herz.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ

Komunikacja i jakość

Wolskiemu centrum biznesowemu „mordoryzacja" raczej więc nie grozi. Jak przypomina Daniel Czarnecki, jednym z głównych problemów Służewca były problemy komunikacyjne, które potęgował intensywny przyrost biurowców. – Takie problemy mogą dotyczyć każdej nowej lokalizacji biznesowej o tak dużej skali – przyznaje dyrektor z Savillsa. – Tempo rozwoju infrastruktury drogowej i komunikacji publicznej jest zwykle znacznie wolniejsze niż budowa, w większości przez podmioty prywatne, obiektów komercyjnych – tłumaczy.

Jednocześnie uspokaja, że biurowe zagłębie wokół ronda Daszyńskiego swój najintensywniejszy rozwój zaczęło wówczas, gdy było już wiadomo, że w tym miejscu będzie przebiegać metro. – To olbrzymia wartość dodana tej lokalizacji – mówi dyrektor. – Koncentracja tak wielu inwestycji w jednym miejscu może być jednak niedługo odczuwalna, zwłaszcza w czasie remontów. Na Służewcu bolączką przez długi czas był remont ul. Marynarskiej, a jego odpowiednikiem na Woli może być potencjalny remont ul. Towarowej i Prostej – zauważa.

Czytaj więcej

Nowy Fort Wola: końcowe odliczanie przed otwarciem

A Bartosz Oleksak, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych w firmie doradczej Axi Immo, przypomina, że region bliskiej Woli tkankę biurową intensywnie rozbudowuje od 2011 r. – Jeszcze przed pojawieniem się takich inwestycji jak Warsaw Spire i Skyliner, kompleksu Proximo czy Generation Park, biznesowy charakter dzielnicy wyznaczały m.in. Warsaw Trade Tower, Prosta Office Center, Crown Square czy Wronia 31 – mówi ekspert. – Sprzyjające warunki czy mniejsze rozdrobnienie działek zachęcały kolejnych deweloperów do rozpoczynania tu inwestycji. Z biegiem czasu warszawski rynek coraz śmielej snuł wizję, że to właśnie Bliska Wola przejmie rolę nowoczesnego biznesowego centrum miasta.

Jednym z głównych argumentów, jak mówi Bartosz Oleksak, poza metrem, jest „brak zakorzenienia w monokulturze biurowej".

– Dostępne od lat w okolicy ronda Daszyńskiego punkty usługowe, rozbudowana tkanka osiedli, swobodny transport komunikacją miejską, a przede wszystkim stosunkowo niewielka odległość od centrum, zdają się kluczowe w porównaniu obu biznesowych dzielnic – zaznacza. – Ich rodowód jest niemal identyczny. Jeszcze na przełomie lat 50. i 60. działały jako dystrykty strice przemysłowe. Ale to, czy uda się uniknąć podobnych problemów jak na Mokotowie-Służewiu, to wypadkowa kilku czynników i zapewne przekonamy się o nich dopiero za kilka miesięcy, a nawet lat, po zakończeniu większości realizowanych inwestycji infrastrukturalnych.

Według eksperta Axi Immo trzeba się m.in. zastanowić, z jaką przepustowością będzie się musiała zmierzyć obsługująca ten rejon stacja metra.