Grzywna, którą polscy rolnicy muszą zapłacić za wyprodukowanie zbyt dużej ilości mleka w ostatnim roku kwotowym w historii (UE zniosła limitowanie produkcji po niemal 30 latach od 1 kwietnia 2015 r.) jest rekordowa. Wynosi ponad 600 mln zł.
Ponad 63 tys. polskich rolników zapłaciło już I ratę w łącznej wysokości ponad 253 mln złotych. Wniosek ministra Krzysztofa Jurgiela dotyczy możliwości umorzenia pozostałych dwóch rat przypadających na 30 września 2016 roku (ponad 193,5 mln zł) i 30 września 2017 roku (ponad 190 mln zł).
Szef polskiego resortu rolnictwa zwraca uwagę, że można to osiągnąć w drodze zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 595/2004, polegającej na dodaniu w art. 15 w ust. 1 po akapicie czwartym kolejnego akapitu, zgodnie z którym: „Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot." Jeżeli jednak Komisja uzna takie rozwiązanie za niewłaściwe, Polska wnioskuje o wydanie rozporządzenia delegowanego Komisji, w oparciu o art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, które stwarzałoby możliwość państwom członkowskim zaniechania poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot – poinformowało w środę Ministerstwo Rolnictwa.
Krzysztof Jurgiel podkreśla, że utrzymująca się trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wymierny spadek opłacalności produkcji i zachwianie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich. Ponadto, wprowadzone dotychczas mechanizmy wsparcia sektora mleczarskiego są niewystarczające i nie spowodowały dotychczas oczekiwanej, znaczącej poprawy sytuacji na rynku.
- Ukierunkowana pomoc finansowa dla sektorów hodowlanych, których dotknęły zakłócenia na rynku pozwala jedynie w minimalnym stopniu zrekompensować faktyczne straty poniesione przez rolników – zaznacza szef resortu rolnictwa.