Zwierzęta gospodarskie, takie jak krowy i kozy produkują metan, gdy ich żołądki rozkładają włókna, takie jak trawa podczas trawienia. Gaz jest uwalniany przez pyski i odbyty zwierząt. Metan jest po dwutlenku węgla (CO2) najczęstszym gazem cieplarnianym – informuje telewizja BBC.
Czytaj więcej
Decyzja Haarlemu jest częścią wysiłków na rzecz ograniczenia skutków kryzysu klimatycznego.
Tymczasem z najnowszych badań naukowców wynika, że karmienie krów wodorostami Asparagopsis może znacznie zmniejszyć emisję metanu aż o 98 procent. Zwierzęta gospodarskie odpowiadają prawie za jedną trzecią emisji metanu, który jest największym, po dwutlenku węgla, czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia.
Startup Rumin8 z Perth pracuje nad suplementem diety - syntetycznie zreplikowanym z czerwonych wodorostów Asparagopsis, który zatrzymuje tworzenie się gazu.
Według BBC spółka zebrała 12 milionów dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez Breakthrough Energy Ventures, którą Gates założył w 2015 roku. Firma inwestycyjna jest również wspierana przez dyrektora generalnego Amazon Jeffa Bezosa oraz chińskiego przedsiębiorcę i współzałożyciela Alibaby - Jacka Ma oraz były burmistrz Nowego Jorku i biznesmen Michael Bloomberg, założyciel Bloomberg News.
Czytaj więcej
Jak wynika z badania opublikowanego w Nature Food, mięso i nabiał odpowiada za 57 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzących z żywności.
Z raportu australijskiego Commonwealth Banku wynika, że produkcja rocznego zapasu wodorostów Asparagopsis tylko dla australijskich hodowców bydła może kosztować równowartość nawet 1,1 mld dolarów amerykańskich.
Rumin8, z siedzibą w Perth, wprowadza na rynek produkty zawierające bromoform, aktywny składnik wodorostów, który hamuje produkcję metanu. Bromoform wytwarzany jest w laboratorium i ma kosztować nie więcej niż 10 proc. wartości zwierzęcia w ciągu jego życia. Testy na zwierzętach są zaplanowane na 2023 i 2024 rok. Rumin8 chce rozpocząć produkcję już w 2023 roku.