We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż traktowanie zniewag na tle religijnym jako przestępstwa jest zgodne z ustawą zasadniczą.
Przypomnijmy: sześć lat temu Doda w jednym z wywiadów powiedziała, że „bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię (...) bo ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła facet". O wybryku tym dwie osoby zawiadomiły prokuraturę – w rezultacie artystka została skazana prawomocnym wyrokiem na 5 tys. zł grzywny. Postanowiła więc zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego artykuł kodeksu karnego przewidujący kary za obrazę uczuć religijnych.
Pozornie Doda ma rację. Uczucia religijne rzeczywiście wydają się czymś na tyle subiektywnym i trudnym do zdefiniowania, że nie można sformułować obiektywnych kryteriów dotyczących ich naruszania.
Ale już sam Bóg chrześcijan jest bytem obiektywnym, gdyż jest źródłem fundamentalnych wartości dla Polaków – takich, do których odwołują się zarówno ludzie wierzący, jak i niewierzący. Wystarczy przywołać pojęcie „godność człowieka" – wyrasta ono bezpośrednio z nauczania Kościoła katolickiego.
Wypowiedź Dody stanowiła akt przemocy symbolicznej. Oczywiście, chodziło przede wszystkim o wywołanie skandalu, lecz głównym elementem tej akcji był brutalny atak na chrześcijan poprzez wyszydzenie tego, co jest dla nich święte.