Reklama
Rozwiń

Przemysław Kulawiński: Spór o religię w szkołach. Czy możliwe jest pogodzenie skrajnych stanowisk?

Ministerstwo Edukacji Narodowej konsekwentnie zmierza w kierunku wprowadzenia zmian w nauczaniu religii w szkołach. W odpowiedzi na zapowiadane przez MEN ograniczenie religii do jednej godziny tygodniowo, Konferencja Episkopatu Polski zamierza wprowadzić powszechną katechezę parafialną od 2026 roku.

Publikacja: 15.04.2025 11:15

Przemysław Kulawiński: Spór o religię w szkołach. Czy możliwe jest pogodzenie skrajnych stanowisk?

Foto: PAP/DPA

Nauka religii ma długą tradycję w polskich szkołach. Jej powrót do szkolnych ław w latach 90. wymusił konieczność wypracowania odpowiedniej dydaktyki i umiejscowienia jej w szkolnej rzeczywistości. Obecnie nauczanie religii w szkole gwarantuje prawo międzynarodowe (konkordat) i prawo krajowe, a jest prowadzone przez katechetów z odpowiednim wykształceniem pedagogicznym. Zdaniem KEP katecheza i nauczanie religii w szkole powinny się wzajemnie uzupełniać. Tymczasem ciągle słyszalne są głosy, że katecheza parafialna została zmarginalizowana i należy podejmować działania na rzecz jej reaktywacji. Według Jana Pawła II nie ma podziału na „katechezę a lekcję religii”, ale jest „katecheza i lekcja religii”, gdyż wychowanie religijne (czyli katecheza) dokonuje się w różnych środowiskach („miejscach”), wśród których, zdaniem papieża, jest również szkoła.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Publicystyka
Adam Bielan i Michał Kamiński podłożyli ogień pod koalicję. Donald Tusk ma problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Publicystyka
Marek Migalski: Dekonstrukcja rządu
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama