Budżetowa pułapka na Morawieckiego

We wtorek Jean-Claude Juncker w przyjaznej atmosferze je kolację z Mateuszem Morawieckim, a następnego dnia Komisja Europejska pod jego przewodnictwem zastanawia się, jak powiązać dostęp do unijnych funduszy z wymogami praworządności. Nie może być bardziej czytelnego sygnału dla Polski, że ograniczenie niezależności wymiaru sprawiedliwości nie ujdzie jej płazem i nic nie pomoże poprawa atmosfery.

Aktualizacja: 13.01.2018 17:05 Publikacja: 12.01.2018 23:01

Budżetowa pułapka na Morawieckiego

Foto: AFP

To dobrze, że premier zdecydował się na spotkanie z przewodniczącym Komisji i chce prowadzić regularny dialog z Brukselą. Wystarczy to może do przeciągania procedury praworządności, ale nie zmieni przekonania, że Polska łamie europejskie wartości państwa prawa. I skutki tego już wkrótce odczujemy. W maju Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu UE na okres po 2020 r. Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że nie da się w nim – z prawnego punktu widzenia – wprowadzić sankcji za łamanie praworządności w postaci odebrania czy zamrożenia funduszy z unijnej polityki spójności.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców
Publicystyka
Marius Dragomir: Wszyscy wrogowie Viktora Orbána
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku