Rafał Ziemkiewicz: Coś się dzieje. Stany Zjednoczone mają mieć obniżony rating, Iralndia ma obniżony rating, Portugalia zagrożona, Włochy zagrożone i tylko my jesteśmy wysepką optymizmu. Ze wszystkich badań wynika, że Polacy nie przyjmują do wiadomości, że jakikolwiek kryzys na świecie panuje.
Łukasz Warzecha: W takich sytuacjach przypomina mi się tekst piosenki "Koń, szabelka i butelka, to Polaka miłość wielka" i zdaje mi się, że w ten deseń to cały czas idzie. I tak samo, gdy słyszę, że Polacy świetnie spłacają swoje kredyty, również te we frankach szwajcarskich, to sobie myślę: świetnie spłacają do momentu, aż im zabraknie pieniędzy. Poza tym świetnie spłacają kredyty, ale nie kupują różnych innych rzeczy. To też są proste prawa ekonomii: Jak człowiek ma mniej pieniędzy, to mniej kupuje, jak mniej kupuje, to jest mniejszy popyt wewnętrzny. Jak jest mniejszy popyt wewnętrzny, to różne firmy mniej produkują, jak mniej produkują, to zwalniają ludzi.
Andrzej Stankiewicz: Popyt wewnętrzny jest absolutnie fundamentalny, jeśli chcemy mówić, że Polska, nie chcę mówić, że była zieloną wyspą, ale uniknęła recesji. Bardzo nam pomogła gospodarka niemiecka. Kanclerz Angela Mergel mnóstwo pieniędzy wpakowała w niemiecką gospodarkę, a my załapaliśmy się jak to się mówi na "gapę". Skorzystaliśmy na tym, a Niemcy są dla nas ważnym partnerem.
Nowy odcinek "Antysaloniku" Rafała Ziemkiewicza - w niedzielę, 17 lipca o godz.10.00 - tylko na tv.rp.pl.