Adam Michnik: Głos Sikorskiego to wyraz dalekowzrocznej polityki rządu RP

Naczelny „Gazety Wyborczej” jednoznacznie popiera tezy Radosława Sikorskiego wygłoszone w berlińskim Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej

Publikacja: 30.11.2011 14:21

Adam Michnik: Głos Sikorskiego to wyraz dalekowzrocznej polityki rządu RP

Foto: W Sieci Opinii

Zasadnicza teza ministra o kondycji Unii brzmi: "Dziś stajemy na skraju przepaści". To moment wielkiego wyboru, którego rezultaty pozostawimy w spadku naszym dzieciom (…) Działania szybkie i radykalne - postulowane przez Sikorskiego - mogą być ryzykowne, ale bierność jest jego zdaniem obarczona jeszcze większym ryzykiem. Ten głos to wyraz dalekowzrocznej polityki rządu RP i początek ważnej debaty europejskiej. 

Co ciekawe, Michnik posługuje się terminem patriotyzmu – miłości Ojczyzny:

Obecność w Unii przyniosła Polakom rezultaty wyłącznie pozytywne. Jej uratowanie i umocnienie leży w naszym najlepiej rozumianym interesie. Stosunek do UE, która zakotwicza nasz kraj w cywilizacji demokratycznej Europy, to najważniejszy dziś test dla polskiego patriotyzmu. 

Autor „Diabła naszego czasu” oraz „Ugody, pracy organicznej, myśli zaprzecznej” w tradycyjnie obraźliwy sposób podchodzi do racji, których nie podziela:

Reakcja opozycji demagogicznej spod znaku Kaczyńskiego czy Ziobry jest żałosna i zasmucająca. To świadectwo polskiej "partii wystraszonych"; głos partii "białej flagi", partii kapitulacji wobec wyzwań rzeczywistego świata. Ci ludzie widzą zapewne ratunek w przywróceniu kary śmierci i w kolejnych czarnych mszach religii smoleńskiej. Straszą IV Rzeszą i Trybunałem Stanu dla Sikorskiego. 

Bardzo lubimy zgadzać się z Adamem Michnikiem, więc przyznajemy mu rację: to moment wielkiego wyboru, którego rezultaty pozostawimy w spadku naszym dzieciom. Z całym dobrodziejstwem inwentarza. Tylko czy będą nam za to wdzięczne?

Publicystyka
Europa z Trumpem przeciw Putinowi
Publicystyka
Estera Flieger: Dlaczego rezygnujemy z własnej opowieści o II wojnie światowej?
Publicystyka
Ks. Robert Nęcek: A może papież z Holandii?
Publicystyka
Frekwencyjna ściema. Młotkowanie niegłosujących ma charakter klasistowski
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Mieszkanie Nawrockiego, czyli zemsta sztabowców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem