Przegląd prasy: referendum i in vitro

„Rzeczpospolita” w głównym tekście numeru stawia pytanie o sens przeprowadzenia referendum. Bodaj główny argument „za” to koszty.

Aktualizacja: 20.08.2015 08:58 Publikacja: 20.08.2015 08:42

Przegląd prasy: referendum i in vitro

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Już wydano 40 mln zł, m.in. na wydrukowanie kart (są już gotowe!). Znacznie poważniejsze są jednak „przeciw”. To liczne wady pytań. Jakie? Polecam lekturę.

 „Rzeczpospolita” informuje także, że akcjonariusze firm energetycznych rozważają wystąpienie z roszczeniami wobec państwa. Chodzi o polityczne pomysły na ratowanie górnictwa pieniędzmi energetyka właśnie, które doprowadziły do znacznej przeceny akcji spółek notowanych na giełdzie.

 W obszernym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Leszek Miller mówi m.in. bez wahania, że premierem po ewentualnych wygranych przez PiS wyborach będzie Jarosław Kaczyński. Mówi także o budowie lewicowej koalicji przed wyborami i o swojej ocenie prezydenta Andrzeja Dudy.

„Rzeczpospolita” w cyklu „Moje Pieniądze” podpowiada także, jak inwestować pieniądze, dziś o funduszach akcji zagranicznych. Gazeta ostrzega także, że Unia może wstrzymać dotacje dla Polski, jeśli nie zdążymy wdrożyć dyrektywy o zamówieniach. Podaje także, że menedżerowie mogą legalnie uniknąć ZUS. Jak? Można przeczytać na stronach prawnych „Rzeczpospolitej”.

 „Gazeta Wyborcza” na czołówkę wybrała tekst o „Singielkach zamrożonych w in vitro”. Jak ostrzega gazeta, samotne kobiety, które mają w klinikach zamrożone komórki jajowe i zarodki, muszą je wykorzystać przed wejściem w życie ustawy o in vitro 1 listopada. Potem mogą je oddać do adopcji albo znaleźć mężczyznę gotowego na ojcostwo...

 „GW” analizuje także obecną nadaktywność partii, wskazując, że to wstęp przed jesiennymi wyborami. PO i PiS wiodą prym, obrywa PSL, na ring próbuje wejść też SLD.

 „Dziennik Gazeta Prawna” opisuje ulepszoną metodę ucieczki przed zwolnieniem. Otóż matki będą chronione przed wypowiedzeniem przez 3,5 roku. Przywileje uzyskają też ojcowie. A nawet dalsza rodzina. „DGP” przytacza wyniki raportu mówiące, że im wyższy szczebel samorządu, tym mniej przestrzega się zasad neutralności politycznej... Zaskoczeni? Szczegóły w tekście „Trzy czwarte urzędników z nadania politycznego”.

 „Puls Biznesu” przypomina na czołówce o „bliskim” finale sprawy OFE, bo... - Najpóźniej w grudniu 2015 r. wydamy wyrok w sprawie zmian w OFE - mówi prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

 Dziennik pisze też, że były wiceminister, najpierw gospodarki, potem skarbu, wraca do Pracodawców RP. Zostanie zastępcą wykonawczym prezydenta organizacji, Andrzeja Malinowskiego.

 „Parkiet” wziął dziś pod lupę wezwanie na akcje TVN. Gazeta zastanawia się, co OFE mogą zrobić z 2 mld zł, które dostaną za sprzedaż udziałów w tej telewizji. „Parkiet” sygnalizuje także scenariusze wydarzeń w PGE. Zmiany w radzie, zarządzie? A co będzie na walnym 14 września?

analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Publicystyka
Koniec kampanii wyborczej na kółkach? Dlaczego autobusy stoją w tym roku w garażach
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne