Wenecję znów nawiedziła powódź. Z jakimi problemami mierzą się miasta nad wodą?

Choćby ze zmianami klimatu, które grożą miastom Ameryki Łacińskiej na wybrzeżu karaibskim i pacyficznym. Zmagają się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które prowadzą do powodzi. Opady zawsze występowały w Ameryce Południowej i Środkowej, ale nie były tak intensywne. W przypadku Karaibów towarzyszą temu zjawisku jeszcze huragany.

Miasta nie radzą sobie z powodziami?

W 2018 r. w Peru powódź nawiedziła Piurę – miasto nad rzeką położone na pustyni, które ma pół miliona mieszkańców. System kanalizacji nie był tam dostosowany, by przyjąć tak dużą ilość opadów w krótkim czasie. Przez tygodnie miasto było pod wodą. Proszę sobie wyobrazić, jak duże było zagrożenie epidemiologiczne w gorącym klimacie. Zawiodło planowanie miejskie.

Jak więc planować takie miasta?

W Kolumbii opracowano sposoby walki ze zmianami klimatu, choć na razie trudno sprawdzić ich skuteczność. Z miast wybrzeża urbaniści chwalą Cartagena de Indias. Władze obawiają się coraz silniejszych huraganów, więc budują zabezpieczenia i poszerzają tereny zielone. Kilkanaście lat temu huragan poczynił ogromne szkody w Cancún, największym ośrodku turystycznym na półwyspie Jukatan w Meksyku. Cancún jest zbudowane na mierzei, a od zachodu sąsiaduje z laguną. Nie tylko wiatr i opady wyrządziły szkody, ale też woda z Morza Karaibskiego, która przelała się do laguny.

Co tam się wydarzyło?

Żeby ułatwić dojazd do sieci hoteli wzdłuż tej mierzei, połączono lotnisko z jej końcem, zamykając lagunę. Zbudowano nasyp, po którym biegnie autostrada. Huragany sprawiły, że woda z morza przelała się przez mierzeję, hotele i została wciśnięta do laguny. Gdy huragan przeszedł, woda zaczęła się cofać, żeby wrócić do morza. Ale laguna była zanieczyszczona ściekami z hoteli, a woda, cofając się, zalała zanieczyszczeniami niższe piętra. Trzeba było wszystko oczyszczać przez kilka tygodni. Po tym doświadczeniu Meksyk przystąpił do rozbudowy bazy turystycznej poza Cancún. Tamta sytuacja ujawniła brak wyobraźni. Gdzie byli planiści, kiedy tworzono infrastrukturę dla tego ośrodka turystycznego?

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM