Marzena Tarkowska

Zawsze przychodzi lepszy czas

Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi". Sentencja z filmu „Forrest Gump" była inspiracją dla cyklu prozatorskiego Elżbiety Sidorowicz pt. „Okruchy gorzkiej czekolady". Ten cytat mówi czytelnikowi więcej niż okładka pierwszego tomu, która za sprawą zimowej scenerii budzi skojarzenia z powieścią młodzieżową w konwencji fantasy. Tymczasem jedynym elementem w opowieści spoza naszej rzeczywistości są sugestie, że w okolicy znajduje się nawiedzony dworek.

Dwie różne miary

Aleksander Hall: Eskalacja wojny światopoglądowej działa na korzyść sił skrajnych – zarówno lewicowych, jak i prawicowych. To szkodzi Polsce

Jakub Majmurek: Niepokojące środki w sprawie Margot

Jakub Majmurek: Trudno uwierzyć, że w sprawie Margot chodzi o coś innego niż demonstrację polityczną prokuratury i Zbigniewa Ziobry.

Tymoteusz Zych: Konwencja stambulska w duchu neomarksizmu

Nie podważamy celu tego dokumentu, ale zawarte w nim rozwiązania. Bo mówi on, że źródło przemocy tkwi w kulturze i zobowiązuje państwa do wykorzenienia tradycyjnych ról społeczno-kulturowych - przekonuje Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris.

Fanpejdż na cenzurowanym. Jak stowarzyszenie SIN walczy z Facebookiem

Facebook zablokował im konta. Powodu nie znają, nie wiedzą, kto podjął decyzję: człowiek czy algorytm. W starciu z jedną z największych firm świata liczą na warszawski sąd.

Dędek, Gitkiewicz, Marecki, Pajączkowska. Ostatnie obrazy z prowincji

Wyruszyli za miasto z uważnym spojrzeniem, bez poczucia wyższości, czujni, by nie ulec chłopomanii. To, co autorzy najnowszej fali reportaży zobaczyli z dala od metropolii, daje do myślenia.

Pandemia, która nas niczego nie nauczy

Niepewność i nowość początkowego okresu pandemii koronawirusa wywołały powszechne rozważania, czy i jak zmieni się świat po niej. Ale już po zniesieniu ograniczeń widać, że nie jesteśmy skłonni do refleksji. Po pandemii warto byłoby pomyśleć o jakości życia starszych oraz o ochronie środowiska. Wygląda jednak na to, że w toku walki z jej gospodarczymi skutkami obie kwestie zostaną odsunięte na bok.

Jak Neron chciał spalić Poznań

Wielotomowa saga o rodzinie Borejków mieszkającej na poznańskich Jeżycach wraz z tomami poświęconymi ich przyjaciołom zgromadziła wierne grono wielbicielek. I choć jej najnowsze części spotkały się z chłodniejszymi recenzjami (w sprawie „McDusi" z 2012 r. rozgorzała dyskusja, czy autorka nie powinna potępić bohatera książki za agresję wobec dziewczyny), to seria wciąż jest wznawiana i czytana przez nastolatki.

Leszek Moczulski: Gdy szef partii dyryguje wszystkim, to jest stalinizm

PiS jest ugrupowaniem podejrzanym moralnie i programowo – mówi Leszek Moczulski, założyciel Konfederacji Polski Niepodległej. Polityk kończy 90 lat.

Spojrzeć na świat z perspektywy Jana Pawła II

Dariusz Karłowicz, filozof, prezes Fundacji Świętego Mikołaja.