Pierwsze w tej części Europy wszczepienie implantu ślimakowego, przywracające słuch osobie głuchej i pierwsze w świecie wszczepienie implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej – pionierskie metody chirurgiczne prof. Henryka Skarżyńskiego – zajęły drugie miejsce w konkursie „100 lat medycznych innowacji w Polsce", organizowanym przez „Rzeczpospolitą" we współpracy z firmą Philips Polska.
Kapituła konkursu, złożona ze stu wybitnych przedstawicieli świata medycyny i nauki, była zgodna. Osiągnięcia prof. Skarżyńskiego, cenionego na całym świecie, zasłużyły na najwyższe wyróżnienie. Wielu było zdania, że gdyby nie szczególna, pandemiczna sytuacja na świecie, profesorowi przypadłoby pierwsze miejsce. Jednak w dobie rosnącego znaczenia szczepień pierwsze miejsce ex aequo przyznano prof. Rudolfowi Weiglowi, czterokrotnie zgłaszanemu do Nagrody Nobla wynalazcy pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu, oraz prof. Hilaremu Koprowskiemu, twórcy pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw polio.
Pionier w naszym regionie Europy
Swoich osiągnięć prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Światowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach, dokonał niedawno. Pierwszą operację wszczepienia implantu ślimakowego przywracającą słuch osobie głuchej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadził w 1992 r. Pionierskie w skali świata wszczepienie implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej miało miejsce w 2002 r., a u dziecka dwa lata później. – Przy tych operacjach w mojej specjalności potrzebne były wiedza, umiejętności, odwaga i wsparcie bardzo wielu osób – mówił prof. Henryk Skarżyński na początku października, podczas gali konkursu „100 lat medycznych innowacji w Polsce", która odbyła się w gmachu Politechniki Śląskiej.
– W ciągu minionego stulecia w polskiej medycynie było wiele wybitnych i zasłużonych osobistości. Znalezienie się wśród nich to wielki zaszczyt, ale pewnie każdy z wyróżnionych czuje się zażenowany, zastanawia się, dlaczego wybrano akurat jego. Mogę tylko powiedzieć, że nasze osiągnięcia nie były wydarzeniami jednorazowymi. Od ponad 18 lat wykonujemy najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Jeśli chodzi o specjalności, które reprezentuję, a więc otolaryngologię, otolaryngologię dziecięcą, audiologię i foniatrię, polscy pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii często jako pierwsi albo jedni z pierwszych w świecie. To zasługa tego, co udało się zrobić w ciągu ostatnich 30 lat realizacji programu leczenia głuchoty, częściowej głuchoty, a tak naprawdę całej otochirurgii dziecięcej, gdzie powstała polska szkoła otochirurgii w nauce światowej – dodał prof. Skarżyński.
Prof. Skarżyński, który Akademię Medyczną w Warszawie (dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny) ukończył w 1979 r. (w 1983 r. uzyskał tytuł doktora nauk, a w 1989 r. habilitację), podkreśla, że początek lat 90. był niezwykle ważny dla jego pokolenia, gdyż otworzyło się wiele możliwości kontaktów naukowych z ośrodkami zagranicznymi. Umożliwiło mu to pobyty w klinikach na całym świecie, gdzie zapoznał się z najnowszymi technologiami i sposobami leczenia różnych schorzeń, w tym wrodzonej i nabytej głuchoty u dzieci i dorosłych.