USA: Strzelanina w szkole. Wśród ofiar są dzieci. Strzelała 28-latka

W prywatnej, chrześcijańskiej szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee doszło do strzelaniny. Napastniczką okazała się 28-letnia Audrey Elizabeth Hale, mieszkanka Nashville, która - jak podał komendant lokalnej policji, John Drake, była osobą transseksualną. W strzelaninie zginęło sześć osób.

Aktualizacja: 28.03.2023 06:52 Publikacja: 27.03.2023 17:43

W strzelaninie zginęło troje 9-letnich dzieci

W strzelaninie zginęło troje 9-letnich dzieci

Foto: AFP

28-latka postrzeliła śmiertelnie troje dzieci i trzech dorosłych pracowników szkoły, zanim sama zginęła z rąk policjantów - podają lokalne władze.

Motyw sprawczyni strzelaniny nie jest na razie znany. Wiadomo, że znaleziono przy niej szczegółowe plany szkoły, z zaznaczonymi punktami wejścia do budynku. 28-latka miała też pozostawić "manifest" i inne zapiski, które obecnie analizują śledczy.

Do tragedii doszło w Covenant School.

Jak podaje lokalna gazeta, powołując się na rzecznika policji, sprawczyni strzelaniny chciała, by identyfikować ją jako mężczyznę i do swojego opisu używała męskich zaimków.

Czytaj więcej

USA: Nocna strzelanina na Uniwersytecie Michigan

Według policji sprawczyni strzelaniny nie była wcześniej karana.

W wywiadzie dla NBC komendant Drake stwierdził, że do strzelaniny mogło dojść w związku z "urazą", jaką sprawczyni żywiła „z powodu konieczności chodzenia do tej szkoły” w przeszłości.

Komendant policji nie sprecyzował o jaką urazę może chodzić, ani czy może mieć ona coś wspólnego z identyfikacją płciową sprawczyni lub chrześcijańskim charakterem szkoły. Dodał, że szkoła była świadomie wybrana jako cel ataku, ale ofiary wewnątrz szkoły były wybierane przypadkowo.

W momencie ataku na szkołę 28-latka była uzbrojona w karabin półautomatyczny i dwa pistolety.

Policja z Nashville opublikowała nagranie, na którym widać jak napastniczka wchodzi do szkoły.

Ofiary strzelaniny to troje 9-letnich uczniów - Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs, i William Kinney oraz troje pracowników szkoły - 61-letni Mike Hill, 61-letnia Cynthia Peak i 60-letnia Katherine Koonce. Ta ostatnia była dyrektorką szkoły.

Prezydent Joe Biden, po strzelaninie, zaapelował do Kongresu, by "zrobił więcej, aby powstrzymać przemoc z użyciem broni".

W 2023 roku doszło w USA do 89 strzelanin w szkołach - rozumianych jako sytuacje, w których na terenie szkoły dochodzi do oddania strzału z broni palnej. W 2022 roku takich incydentów było 303 - najwięcej w historii gromadzenia danych przez stronę K-12 School Shooting Database, która od 1970 roku gromadzi informacje na temat przypadków, w których w szkołach dochodzi do użycia broni palnej.

Covenant School, założona w 2001 roku, to szkoła duszpasterstwa Covenant Presbyterian Church w Nashville, uczęszcza do niej około 200 uczniów

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów