Zgodnie z wyrokiem mężczyzna, zidentyfikowany przez sąd jedynie jako Ilnur N., w latach 2019-2021 kilkakrotnie przekazywał informacje na temat projektów badawczych, w tym rakiety nośnej Ariane, pracownikowi rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR).
N. był pracownikiem naukowy na Uniwersytecie w Augsburgu, ośrodku badań kosmicznych, kiedy zgłosił się do niego agent SWR. W Augsburgu znajduje się również duża część produkcji rakiety nośnej Ariane 6 nowej generacji.
Czytaj więcej
- Prezydent Niemiec chciałby odwiedzić Ukrainę, a fakt, że nie został tam przyjęty, był "irytujący" - powiedział w środę kanclerz Olaf Scholz.
ArianeGroup, będąca wspólną własnością Airbusa i francuskiego Safrana, jest jednym z najbardziej uznanych producentów na szybko rozwijającym się globalnym rynku rakiet nośnych, na którym panuje konkurencja między takimi podmiotami jak rosyjski Roskosmos i firmami z sektora prywatnego, takimi jak Blue Origin Jeffa Bezosa i SpaceX Elona Muska.
Sąd w Monachium stwierdził, że agent SWR udawał, iż pracuje dla rosyjskiego banku i potrzebuje informacji na potrzeby prywatnych inwestycji. N. nie wiedział na pewno, że pracuje dla rosyjskiego wywiadu, choć miał pewne podejrzenia.