Pomarańczowe wino nie powstaje z pomarańczy, ale tak jak cała reszta win z winogron.
Wbrew pozorom nie jest to produkt nowy. Pomarańczowe wina wytwarzane były w Gruzji już 6 tysięcy lat temu, gdzie nazywano je "bursztynowymi". Produkowane były bardzo tradycyjnymi metodami w zakopywanych w ziemi amforach (kvevri), bez kontroli temperatury. Skórki winogron długo macerowały się z moszczem, dzięki czemu do wina przedostawały się substancje działające przeciwutleniająco i bakteriobójczo. Dzięki temu nie trzeba było do nich dodawać siarki. Idealne wino dla zwolenników ekologicznego trybu życia.
Powrót pomarańczowych win produkowanych naturalnymi metodami smakosze zawdzięczają włoskiemu winiarzowi z Gorycji Joskowi Gravnerowi, który pod koniec lat 70. zeszłego wieku postanowił przywróć ich produkcję.
Obecnie większość pomarańczowych win powstaje właśnie we Włoszech - w regionach Emilia-Romania i Sycylia. Nadal jest to niszowa gałąź winiarstwa, ale w ostatnich latach robi się coraz bardziej popularna. Aczkolwiek produkowane są także w Gruzji w regionie Kachetii - nadal w starych, tradycyjnych amforach, jak kilka tysięcy lat temu.
Wyprodukowanie dobrego wina w kolorze pomarańczowym wymaga cierpliwości. Tego typu wina wypuszcza się dopiero po 5-7 latach od daty produkcji. Według winiarzy wino pomarańczowe to w zasadzie wino białe, bo powstają z białych winogron, jednak ich winifikacja przypomina winifikację win czerwonych. Skórki, macerując się z moszczem, przekazują winu barwniki, polifenole i taniny. Na dodatek pomarańczowe wina fermentują i dojrzewają w specjalnych amforach, co bardzo podnosi ich koszt produkcji, ale daje niezwykły, wyrazisty smak i niezwykły kolor od szafranowego do bursztynowego. Win pomarańczowych się nie filtruje ani nie klaruje, są więc naturalnie mętne.