Wielkanocny zając będzie drogi. Ceny kakao biją rekordy

Kakao drożeje co tydzień o kilkanaście procent. World Economic Forum alarmuje, że ceny surowca biją już historyczne rekordy. A to dopiero początek, bo zapotrzebowanie na kakao rośnie, a zbiory były fatalne i kolejny sezon też będzie słaby

Publikacja: 20.02.2024 14:45

Wielkanocny zając będzie drogi. Ceny kakao biją rekordy

Foto: Adobe Stock

World Economic Forum podaje, że w połowie lutego po raz pierwszy cena kakao przebiła poziom 6 tys. dol. za tonę. Co więcej, tylko w tydzień wzrosła o 16 proc., a od początku roku jest wyższa już o 43 proc. W ujęciu rocznym ceny już wzrosły ponad dwukrotnie.

Susza powoduje wzrost cen kakao

Zwyżka cen to efekt głównie fatalnych zbiorów w krajach będących czołowym producentami surowca takich jak Ghana czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Klimatolodzy zauważają, ze to efekt zjawiska El Nino, które uderzyło też w inne sektory produkcji rolniczej. W efekcie ceny choćby ryżu w Tajlandii i Indiach również biją rekordy.

Czytaj więcej

Kakao w Biedronce ledwie o 13 proc. droższe niż na giełdzie towarowej. Okazja?

- Ceny kakao wzrosły z powodu słabych zbiorów w Afryce Zachodniej, głównego obszaru produkcji na świecie. Zjawisko pogodowe El Niño, które przynosi wzrost temperatur, spowodowało suszę w czterech państwach, które odpowiadają za 75 proc. globalnej produkcji ziaren kakaowca (Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun i Nigeria) - mówi dr Joanna Wieprow, Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu.

Czekolada podrożeje

Ekonomiści dla konsumentów nie mają dobrych informacji: ceny nadal będą rosły i to prawdopodobnie coraz szybciej. Tymczasem za chwilę sezon wielkanocny, czyli drugi po bożonarodzeniowym najważniejszy okres zwiększonych zakupów produktów z czekolady, do której kakao jest głównym surowcem.

- Uczestnicy rynku spodziewają się, że bieżący sezon, trwający od października do września, będzie trzecim z rzędu rokiem deficytowym, gdy wysokość zbiorów nie odpowiada globalnemu zapotrzebowaniu - mówi Grzegorz Sosnkowski, kierownik Zakupów Bezpośrednich w firmie Wedel. Przyczyny niższych zbiorów są różne – w Afryce Zachodniej to efekt m.in. ograniczeń możliwości pozyskiwania nowych gruntów pod uprawy kakaowca na skutek wylesiania, starzenia się i chorób drzew kakaowych, problemów ekonomicznych krajów produkujących ten surowiec czy zwracaniu się rolników w stronę innych źródeł zysku np. łatwiejszej uprawie kauczuku czy nielegalnemu wydobyciu złota na małą skalę.

- Niestety, możliwości zwiększenia ilości surowców kakaowych (podaży) w perspektywie najbliższych miesięcy są mocno ograniczone. Aby więc osiągnąć balans między poziomem popytu i podaży surowca, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości oferty produktowej producentów, konieczne może stać się podnoszenie przez nich cen, które najprawdopodobniej spowodowałoby obniżenie popytu — dodaje Sosnkowski.

Przemysł spożywczy
Do sklepów trafi różowy sos od koncernów Heinz i Mattel. Efekt sukcesu „Barbie”
Przemysł spożywczy
Włoska restauracja daje darmowe wino klientom. Warunkiem posiłek bez telefonu
Przemysł spożywczy
Polacy przestaną kupować chiński miód? Mogą na to wpłynąć nowe przepisy
Przemysł spożywczy
FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przemysł spożywczy
Ukraińska firma przejmuje polskiego producenta lodów i mrożonek