Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 02.12.2023 09:44 Publikacja: 21.09.2023 03:00
Foto: mat. pras.
Karolina Zajezierska, wiceprezeska NOWEL: Reprezentuję czwarte pokolenie piekarzy. Prawie 100 lat temu mój pradziadek od strony mamy założył małą piekarnię rzemieślniczą w Nowym Dworze Mazowieckim. Przez ponad 80 lat dostarczaliśmy chleby i bułki lokalnej społeczności. Obecnie jesteśmy jednym z największych producentów pieczywa do dopieku w Polsce i coraz istotniejszym graczem w Europie. Dzięki skali naszego działania doskonale wiemy, jak kształtuje się sytuacja na rynku piekarniczym. Obecnie zauważamy, że wahania cen w ujęciu miesiąc do miesiąca dotyczą przede wszystkim pieczywa świeżego, które zazwyczaj produkowane jest przez małe, rzemieślnicze piekarnie, nie funkcjonujące w trybie kontraktacji surowców jak średnie i większe przedsiębiorstwa. W NOWEL, w czasie gdy kończą się żniwa, zaczynamy rozmowy dot. kontraktacji naszego głównego surowca, czyli mąki, na przyszły rok. Staramy się, na tyle, na ile jest to możliwe, zabezpieczyć się przed wahaniami cen w perspektywie roku. Dane GUS, które pan przywołuje, zbierają całość rynku piekarniczego i widać w nich wahania cen przede wszystkim mniejszych producentów pieczywa świeżego. W naszym przypadku to wahanie jest znacznie mniejsze w ujęciu rocznym i następuje zwykle na przełomie roku, gdy zawierany jest nowy kontrakt. Oczywiście, sytuację cenową na rynku pieczywa komplikują zewnętrzne turbulencje, najpierw pandemia covid-19, a teraz napaść Rosji na Ukrainę.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Smakosze kubańskiego trunku mają prawo do niepokoju. Producenci rumu szykują się na problemy w związku z fatalnymi prognozami zbiorów cukru na Kubie.
Tendencja do wybierania przez konsumentów napojów spirytusowych o niższej zawartości alkoholu to obszar, w który chcemy inwestować w Polsce – mówi nam Jean-Christophe Coutures, CEO Stock Spirits Group.
Ponad 7 tysięcy dolarów za kanapkę w Subwayu – tyle niechcący zapłaciła Amerykanka, która wpisała w polu napiwek swój numer telefonu, myśląc, że to aplikacja do zbierania punktów lojalnościowych.
Sprzedaż cukru rośnie, ceny – różnie. We wrześniu Polacy kupili go aż o 20 proc. więcej niż w sierpniu. Jego ceny pomału schodzą z rekordów ostatniej dekady.
Produkcja wina na świecie w tym roku była najmniejsza od 60 lat — podała Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV). Francji udało się ją zwiększyć i wrócić na pierwsze miejsce.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Smakosze kubańskiego trunku mają prawo do niepokoju. Producenci rumu szykują się na problemy w związku z fatalnymi prognozami zbiorów cukru na Kubie.
Wino się pije, ale o winie też się czyta. I to jak się czyta! Ba, ale czy z winem się jada? Głupie pytanie? Hm, na pewno?
50 groszy - według najnowszego projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska tyle mamy płacić kaucji za każdy kupiony w butelce czy puszce napój.
Ponad 7 tysięcy dolarów za kanapkę w Subwayu – tyle niechcący zapłaciła Amerykanka, która wpisała w polu napiwek swój numer telefonu, myśląc, że to aplikacja do zbierania punktów lojalnościowych.
Ceny cukru są obecnie najwyższe od dwunastu lat, co jest spowodowane anomaliami pogodowymi związanymi ze zjawiskiem El Niño.
Oliwa stała się tak droga, że handlowcy muszą inwestować w zabezpieczenia przed kradzieżą, by nie znikała z półek.
Małmazja, to nawet brzmi wyjątkowo! Jak ambrozja, cymes, delikates, cud-miód, ultramaryna. Ale to było dawno, kto dziś o niej pamięta, kto do niej wraca?
Ile powinien kosztować rogal świętomarciński, o to kłócą się wielkopolscy piekarze z sieciami handlowymi. Nadciąga tsunami słodkich wypieków, o tej porze roku zjemy ok 600 ton rogali świętomarcińskich.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Szczyt klimatyczny w Dubaju zaliczył spektakularny zgrzyt, zanim jeszcze się zaczął: szejkowie z Emiratów chcieli w czasie szczytu negocjować nowe kontrakty na kopaliny. O ironio, na własne potrzeby państwa arabskie chętnie inwestują w OZE.
Agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie. Kilka lat wysokiego deficytu sektora finansów publicznych nie doprowadzi jej zdaniem do nadmiernego wzrostu zadłużenia.
Wyrok II FSK 496/21 - Wyrok NSA z 2023-10-10 potwierdza po raz kolejny, że prawa obywatela nie mają dla tego sądu żadnego znaczenia.
W muzeum pałacu w Wilanowie można obejrzeć wyjątkową wystawę „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”.
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w Konferencji COP28 w Dubaju. W swoim wystąpieniu podkreślał, że energia atomowa jest niezbędna do realizacji ambitnych planów klimatycznych, a jej wykorzystanie może ochronić Ziemię.
"27 listopada prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Jak ocenia Pani/Pan jego skład?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do władz Chin o więcej informacji na temat gwałtownego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego i zapalenia płuc u dzieci.
„Uśmiech losu” Jakimowskiego, „Kiedy stopi się lód” Baetens i „Niedźwiedzie nie istnieją” Panahiego – łatwo nie będzie, ale za to jak ciekawie i inspirująco do refleksji na temat życia i świata!
W nocy we Wrocławiu doszło do ataku na dwóch policjantów. Funkcjonariusze trafili do szpitala, a ich stan jest krytyczny. Trwa obława za 44-letnim Maksymilianem Faściszewskim. Służby ostrzegają, że mężczyzna może być uzbrojonych i niebezpieczny.
Rozejm to już przeszłość. Cele wojny się nie zmieniły. Izrael nie zaprzestanie gonitwy w tunelach za tysiącami terrorystów z Hamasu. A przede wszystkim za organizatorem ataku z 7 października Jahją Sinwarem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
Rosyjski niezależny portal Mediazona wraz z BBC Russia potwierdził 1 grudnia nazwiska 38 261 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.
12 grudnia na aukcję Polswiss Art w Warszawie trafi dzieło z warsztatu barokowego mistrza. To rzadkość na polskim rynku. Jego estymacja wynosi 4-6 mln zł.
Mimo pogłębienia cięć wydobycia przez kartel OPEC+ ceny ropy kończą tydzień na minusie. Pod względem prognoz analitycy są podzieleni.
Kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej wygrał lider PŚ Stefan Kraft. Polacy awansowali do sobotniego konkursu całą piątką, lecz tylko Piotr Żyła pokazał lekki wzrost formy
Ukraińscy kierowcy koczujący trzeci tydzień na polsko-ukraińskiej granicy w Korczowej ogłosili strajk głodowy. Zgodzili się przerwać protest po tym, jak Polacy obiecali przepuszczać przez przejście po 7 tirów na godzinę, a ładunki humanitarne i wojskowe poza kolejnością.
Delegacja ukraińskich przedsiębiorców przyjechała na rozmowy z polskimi organizacjami pozarządowymi apelować o zniesienie blokady.
Prezydent Rosji Władimir Putin dekretem zwiększył liczebność żołnierzy w Siłach Zbrojnych Rosji o prawie 170 tys. osób - podaje rosyjska propagandowa agencja TASS.
Powołanie Rządu Donalda Tuska z wiadomych względów rozciągnięte jest na wiele tygodni. Można więc przyjąć, że codziennie obserwujemy kolejny odcinek trzymającego w napięciu serialu pt. „Czterej pancerni i PiS”.
Szymon Hołownia obiecał młodzieży obniżenie wieku wyborczego w Polsce do 16 lat. Coraz więcej krajów daje 16 i 17-latkom prawo do wybierania swoich przedstawicieli w parlamentach.
Biznes i zarządzanie oraz łacinę będzie można zdawać pisemnie na egzaminie maturalnym. Przewiduje to skierowany w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki.
Psycholożka Anna Alończyk apeluje: Wszyscy mamy obowiązek reagowania na innych. Po okresie pandemii, coraz więcej młodych ludzi ma obniżony nastrój, depresję, myśli samobójcze.
W wieku 93 lat zarła była sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Sandra Day O'Connor. To pierwsza kobieta w historii sądu, która została powołana na to stanowisko.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas