Unia Europejska i USA doświadczyły w tym roku mocnego kryzysu związanego z ptasią grypą. Ograniczyło to nie tylko produkcję drobiu, ale także światową produkcję jajek. W 2022 roku ma ona zmniejszyć się pierwszy raz w historii – przy spadkach o 4,6 procent w USA i o 3 procent w Unii, w tym aż o 8 procent we Francji.
- Jesteśmy w sytuacji, której nigdy wcześniej nie widziano. Przy poprzednich kryzysach, korzystaliśmy z importu, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, ale w tym roku sytuacja jest wszędzie zła – powiedział, cytowany przez Reuters, wiceprzewodniczący grupy przemysłowej CNPO Loic Coulombel.
Czytaj więcej
Większość krajów unijnych ma problem z inflacją. Niektóre, w tym Polska, poważny. Są i takie, w k...
Ceny jaj rosną zarówno w sprzedaży detalicznej (o ok. 15-20 procent), jak i na rynku hurtowym. Na ceny wpływ ma zarówno rosnący popyt ze strony konsumentów szukających taniego źródła białka i tłuszczu w czasie inflacji, jak i malejąca podaż ze strony konsumentów. Swoje do poziomu cen dokłada także obowiązujące od początku roku prawo indeksujące ceny żywności w sklepach do kosztów pasz dla zwierząt ponoszonych przez producentów.
Jaja przemysłowe w środę 5 października kosztowały 2,2 euro za kilogram, czyli dwa razy więcej niż na początku roku i 65 procent więcej niż wynosi średnia cena dla obecnej pory roku.