Uporczywa susza i fale tropikalnych upałów przeszły w tym roku przez kraje Europy, zwłaszcza przez Francję i Hiszpanię. Europejska organizacja rolników COPA-COGECA podała jednak, że na trójkę największych producentów wina, Włochy, Francję i Hiszpanię ,przypadnie w tym roku łącznie 130,2 mln hl, o 1,1 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 2,1 proc. mniej wobec średniej 5-letniej 132,9 mln hl.

Mniejszą wydajność zanotowano w większości krajów. „Generalnie na zbiory w kampanii 2022/23 wpłynęły susza i dotkliwie wysokie temperatury w całej Europie, co doprowadziło do przedwczesnych zbiorów i mniejszej wydajności. Pozytywną stroną jest bardzo dobry stan fitosanitarny gron, zwiastujący doskonałą jakość wina” — cytuje Reuter komunikat organizacji rolników. Mimo jakości, „bardzo trudno ocenić w tym roku sytuację całej branży. Wzrost kosztów transportu, szkła, tektury, wyrobów fitosanitarnych i energii zwiększą już i tak wysokie koszty produkcji. To zmniejszy znowu marże producentów” — stwierdził Luca Rigotto, szef działu win w europejskiej organizacji.

Czytaj więcej

Już wkrótce chleb może kosztować w Niemczech równowartość prawie 50 złotych

Przewiduje ona dla Francji zwiększenie produkcji o 16 proc. do 44 mln hl, podobnie jak wcześniej zrobił to resort rolnictwa. COPA-COGECA szacuje, że produkcja wina we Włoszech będzie niemal identyczna jak rok temu. Portal Vitisphere ocenia ją na 50 mln hl. Brak wody i deszczów w Hiszpanii sprawił, że produkcja zmaleje o 10,5 proc. do 35 mln hl. Portugalia będzie mieć mniej 9 proc. wina, Węgry 19,8, Austria 2,5 proc. — zakłada COPA-COGECA.