Uprośćmy podatki: Ministerstwo przejrzy

Minister finansów chce współpracy z małymi i średnimi firmami w naprawie systemu podatkowego.

Publikacja: 01.03.2013 08:25

Uprośćmy podatki: Ministerstwo przejrzy

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Jest już pierwszy rezultat naszej akcji na rzecz firm zmagających się z niejasnymi przepisami podatkowymi. W liście do redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej" odpowiedzialny za podatki wiceminister Maciej Grabowski wyraża zadowolenie z podjętej przez nas akcji na rzecz poprawy prawa podatkowego dla małych i średnich przedsiębiorców. „Chciałbym być jednym z pierwszych, który otrzyma uwagi i propozycje do szczegółowej analizy" – napisał Maciej Grabowski.

– Spodziewamy się rzetelnej debaty, aby sprawa nie skończyła się na uprzejmościach – komentuje Maciej Wroński, prezes Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. – Jeśli minister jest gotów do dialogu, przedstawimy konkretne propozycje – dodaje. Propozycji nie zabraknie. Po rozpoczęciu naszej akcji otrzymaliśmy wiele sugestii zmian od czytelników i organizacji społecznych.

Nowe obciążenia zamiast ich redukcji

Pojawiają się nawet sugestie zmiany niedawno wprowadzonych przepisów, które w założeniu miały poprawić sytuację finansową przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych. Przynoszą jednak odwrotny skutek. Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej zwrócił na przykład uwagę na obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. przepisy nakazujące niepłacącym przedsiębiorcom korygowanie kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Okazuje się jednak, że powstaje błędne koło – wielu przedsiębiorców nie płaci swoich zobowiązań, ponieważ sami nie otrzymują płatności. W rezultacie sami muszą wyrzucać z kosztów należności za faktury, których nie zapłacili.

Mało tego: coraz częściej obsługujące przedsiębiorców biura rachunkowe żądają dodatkowych opłat za prowadzenie podwójnej ewidencji płatności zobowiązań – tych zapłaconych i niezapłaconych. Dlatego związek postuluje zmianę tych przepisów i pyta retorycznie: czy ta zmiana wprowadzona przez ustawę o redukcji obciążeń administracyjnych w gospodarce rzeczywiście jest taką redukcją?

Szkodliwe sięganie wstecz

Kilku czytelników postulowało wprowadzenie innej zmiany, dotyczącej interpretacji podatkowych. Otóż jeśli wpływają one na pogorszenie sytuacji podatnika, to organy skarbowe powinny je stosować dopiero od momentu wydania, a nie do okresów wcześniejszych. W takiej właśnie sytuacji znalazły się firmy montujące szafy wnękowe. Gdy w 2011 r. fiskus doszedł do wniosku, że ich usługi powinny podlegać 23-procentowej stawce VAT, a nie 8-procentowej, jak poprzednio, urzędy skarbowe zaczęły nakładać podatek. Zresztą do tego problemu odnosi się Maciej Grabowski w swoim liście. „Przypomnieć chciałbym, że zmiana interpretacji nie może szkodzić podatnikowi działającemu zgodnie z wcześniejszą interpretacją, obejmując także zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku. Nie można także tracić z pola widzenia faktu, że około 97 proc. interpretacji indywidualnych jest prawidłowych" – pisze w swoim liście wiceminister.

Na wprowadzane buble prawne zwracają uwagę także najlepsi eksperci w tych sprawach, a są nimi doradcy podatkowi. Z przeprowadzanych wśród nich ankiet wynika, że często przeszkodami w prowadzeniu biznesu są nie tyle przepisy podwyższające podatki, ile te zwiększające biurokrację.

Jakie przepisy szkodzą

Podatkowa biurokracja to udręka

W 2012 roku doradcy podatkowi i przedsiębiorcy ankietowani przez Forum Doradców Podatkowych oraz Stowarzyszenie Podatników w Polsce za największe buble uznali:

Ankietowani docenili natomiast m.in. likwidację podwójnych zaliczek na podatek dochodowy pod koniec roku oraz uproszczenie podatkowych reguł rozliczania różnic kursowych.

Zobacz też List ministra Grabowskiego

Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?