Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 30 września 2021 r., każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki), szczepionką dopuszczoną do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień i zarejestrować szczepienia dokonane za granicą w krajowym systemie ewidencji szczepień prowadzonym w systemie e-Zdrowie (P1).
Na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji poświadczającej przyjęcie szczepionki poza granicami kraju oraz po realizacji pełnego cyklu szczepienia, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC). Osoba zaszczepiona będzie mogła samodzielnie go pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnych „mObywatel” i „mojeIKP” lub poprosić o wydrukowanie UCC z aplikacji gabinetowej podczas wizyty w punkcie szczepień.
Czytaj więcej
Jeśli pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęliśmy w innym kraju, drugą możemy doszczepić się w Polsce – przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie zapobiegania Covid-19, która właśnie została skierowana do ogłoszenia.
Są jednak warunki, które trzeba spełnić, aby zagraniczne szczepienie zostało uznane w Polsce. Osoba zainteresowana musi przedłożyć w punkcie szczepień następujące dokumenty:
1. oryginał wraz z kopią dokumentu (certyfikat/zaświadczenie) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia,