Prezydent Bronisław Komorowski proponuje rozpoczęcie prac nad napisaniem nowej ordynacji podatkowej oraz zmiany dotyczące procesu stanowienia prawa – poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami. Wprawdzie – jak zaznaczył minister – trwają już prace w Ministerstwie Finansów, więc nie należy się spodziewać prędkiej prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie, ale obowiązująca od przeszło 15 lat ordynacja powinna być poważnie przebudowana.
– Przepisy są stare i panuje w nich bałagan – twierdzi prezydencki doradca ds. podatków i samorządu Jarosław Neneman. Jego zdaniem pośpiech przy tworzeniu nowej ordynacji byłby jednak niewskazany, bo chodzi o naprawę swoistej konstytucji fiskalnej, regulującej kontakty między podatnikami a administracją skarbową. Prace powinny być prowadzone z udziałem doradców podatkowych i przedstawicieli świata nauki.
– Rolą prezydenta jest otworzenie parasola ochronnego nad tym procesem. Będziemy dopingować ten proces i wspierać go – dodaje Neneman.
Nad zmianami w ordynacji od dłuższego czasu pracuje Ministerstwo Finansów. Resort chce przywrócić tzw. klauzulę obejścia prawa, pozwalającą na nieuznawanie umów zawieranych wyłącznie w celach uzyskania korzyści podatkowych, a nie z przyczyn biznesowych.
Prezydent chce wpłynąć nie tylko na uporządkowanie procedur podatkowych, ale w ogóle systemu tworzenia prawa. Minister Dziekoński zapowiedział, że jeszcze wiosną prezydent przedstawi tzw. zieloną księgę systemu stanowienia prawa. Ma ona zawierać rekomendacje prezydenta co do sposobu tzw. oceny skutków regulacji i problemu odpowiedzialności osób zaangażowanych w ten proces. Prezydencka inicjatywa zmierza też do stworzenia kodeksu dobrych praktyk, odnoszących się nie tyle do tworzenia prawa, ile do jego stosowania zgodnie z intencjami projektodawców.