Herb gminy nie może być wykorzystywany w kampaniach wyborczych przez podmioty biorące w nich udział bez względu na rodzaj wyborów – powszechnych czy lokalnych. Takie postanowienia zawiera wiele uchwał określających zasady używania gminnych symboli.
Dobra osobiste
Czy jednak wprowadzanie takich reglamentujących przepisów jest zgodne z powszechnie obowiązującymi normami prawa?
– Nie ma wątpliwości, że herb gminy jest jej dobrem osobistym w rozumieniu art. 23 kodeksu cywilnego – mówi Katarzyna Wlaźlak, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. – Niejasny pozostaje natomiast zakres kompetencji uchwałodawczych organu stanowiącego w tej sprawie. Raz orzecznictwo sądów administracyjnych uznaje, że rada gminy może co prawda herb ustalić, ale nie ma podstawy prawnej do określania zasad jego używania. Innym razem, że rada gminy ma prawo podejmować wszelkie uchwały w przedmiocie własnego herbu oraz dysponować herbem jako swoim dobrem osobistym – wyjaśnia adiunkt Wlaźlak.
W ocenie prof. Andrzeja Szewca z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach przychylić się należy do tego drugiego stanowiska.
– Każda osoba prawna, nawet jeżeli jest równocześnie osobą prawa publicznego, jest uprawniona do dysponowania swoim dobrem osobistym – mówi prof. Szewc. – W konsekwencji ma prawo ustalać zasady korzystania z niego.