Do końca lutego pracodawcy mają obowiązek wręczyć pracownikom i przekazać do urzędu skarbowego informację o wysokości osiągniętego w 2008 r. dochodu na formularzu PIT -11. To dobry moment, aby zacząć sprawdzać, czy zarabiając w kilku miejscach, otrzymaliśmy wszystkie potrzebne do rozliczenia informacje. Zwłaszcza jeśli zamierzamy opodatkować się wspólnie z małżonkiem, który zmarł, a my potrzebujemy do tego rozliczenia także informacji o jego dochodach.
[srodtytul]Prawo na wniosek[/srodtytul]
Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez siebie dochodów. Tak stanowi art. 6 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link]. Mogą jednak wybrać wspólne opodatkowanie, zaznaczając odpowiednią rubrykę w składanym w urzędzie skarbowym zeznaniu rocznym.Ale uwaga! Z tej preferencyjnej formy rozliczenia mogą skorzystać tylko ci małżonkowie, pomiędzy którymi przez cały rok podatkowy istniała wspólność majątkowa.
Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego nie oznacza jednak utraty prawa do tej preferencji przez tego, który owdowiał. Przepis art. 6a ww. ustawy również jemu pozwala bowiem na złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów uzyskanych w 2008 r. Dotyczy to osób, które zawarły związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a ich małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego (np. małżonkowie pobrali się w grudniu 2007 r., a mąż zginął w wypadku samochodowym w listopadzie 2008 r.), oraz tych, które pozostawały w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a małżonek zmarł po upływie tego roku, ale przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok (np. 2 stycznia 2009 r.).
W takiej sytuacji wniosek o wspólne opodatkowanie – co istotne – podpisuje tylko podatnik, który będzie korzystał z tego uprawnienia. Wdowiec czy wdowa nie powinien składać podpisu za zmarłego, choć co do zasady przy tej formie rozliczenia potrzebne są dwa podpisy.