Psycholog dla dzieci w sprawach cywilnych

- Dzieci zasługują na szczególne traktowanie podczas czynności procesowych, również w postępowaniach cywilnych – uważa Rzecznik Praw Dziecka.

Publikacja: 02.11.2015 13:10

Psycholog dla dzieci w sprawach cywilnych

Foto: 123RF

Marek Michalak po raz kolejny apeluje o to, aby małoletni byli obligatoryjnie przesłuchiwani w specjalnych pomieszczeniach i w towarzystwie psychologa. Dziś zależy to wyłącznie od dobrej woli sędziów.

RPD w wystąpieniu generalnym do Ministra Sprawiedliwości Borysa Budki przekonuje, że sąd powinien zadbać, aby udział dziecka w postępowaniu nie odbił się na nim w negatywny sposób.

- Dla dobra dziecka ważne jest odpowiednie przygotowanie do przesłuchania oraz oswojenie go z organem sądowym – uważa Marek Michalak.

Rzecznik wskazuje, że dobra praktyka przesłuchań zawarta jest już w przepisach Kodeksu postępowania karnego. W wysłuchaniach i przesłuchaniach dziecka obligatoryjnie udział bierze psycholog. Zagwarantowano również warunki sprzyjające otwarciu się dziecka i zapewniające poczucie bezpieczeństwa.

- „Niebieskie pokoje" są obowiązkowo wykorzystywane w procesach karnych, natomiast w sprawach cywilnych kwestia ta zależy nadal od dobrej woli sędziów, którzy nierzadko z takiej możliwości nie korzystają. Nadal uważam, że tylko odpowiednia regulacja w tym przedmiocie może zabezpieczyć dobro dziecka w postępowaniu cywilnym – uważa RPD.

Rzecznik przypomina, że prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach dotyczących dziecka gwarantują: Konstytucja RP (Art. 72 ust. 3) oraz ratyfikowana przez Polskę Konwencja o prawach dziecka (Art. 12).

Przeczytaj wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Sprawiedliwości.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo