O wydanie odpisu może wystąpić sąd lub inny organ państwowy, a także osoba, której stan cywilny został w akcie stwierdzony (dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, małżonek lub przedstawiciel ustawowy zmarłego (art. 83 ust. 1. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0C8C49F8A162A0BBABF673D3515B470E?id=174390]ustawy z 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, DzU. nr 234, poz. 1571[/link]).
O wydanie odpisu mogą ubiegać się także osoby, które wykażą swój interes prawny, a także organizacja społeczna, o ile jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny.
We wniosku należy napisać do jakich celów potrzebny nam odpis. Od tego zależy to, czy musimy uiścić opłatę skarbową. Przykładowo, jeżeli jest nam potrzebny dla celów spadkowych, to opłata skarbowa wynosi 22 zł. Z kolei jeżeli odpis aktu zgonu będzie służył uzyskaniu renty socjalnej, to będziemy zwolnieni z opłaty skarbowej. Szczegółowe uregulowania dotyczące opłaty skarbowej znajdują się w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184196]ustawie z 16 listopada 2006 r.o opłacie skarbowej (DzU nr 225, poz. 1635)[/link].
[srodtytul]Gdy składamy wniosek na odległość[/srodtytul]
Składając wniosek o odpis aktu cywilnego zaznaczamy, czy będziemy go odbierać osobiście czy w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla naszego miejsca zamieszkania.
Jeżeli czytelnik stara się o przesłanie aktu zgonu ojca z innego miasta, to po wysłaniu wniosku do urzędu stanu cywilnego (w którym odnotowano śmierć ojca) i uiszczeniu opłaty skarbowej, zostanie pisemnie powiadomiony o przesłaniu odpisu do właściwego urzędu stanu cywilnego, w miejscowości, w której mieszka. Tam będzie mógł odebrać odpis aktu zgonu.