Zasadniczo wygrana na loterii nabyta przez jedno z małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej należy do majątku wspólnego. Wynika to z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. To oznacza, że w czasie trwania małżeństwa oboje mogą korzystać z wygranych pieniędzy, auta lub nieruchomości, rozporządzać i zarządzać nimi wspólnie z małżonkiem. W przypadku rozwodu przedmiot nabyty w wyniku wygranej powinien być uwzględniony przy podziale majątku wspólnego.

Przepis art. 31  wymienia składniki majątku wspólnego (m.in. wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego i osobistego, środki zgromadzone w funduszach emerytalnych). Wyliczenie jest jednak otwarte, a to oznacza, że w skład majątku wspólnego mogą wchodzić także inne przedmioty i prawa. Jak je ustalić? To proste – art. 33 k.r.o. wyczerpująco wylicza przedmioty i prawa, które należą do majątku osobistego każdego z małżonków. To katalog zamknięty, więc jeśli jakichś rzeczy lub praw w nim nie ma, to należy je zakwalifikować do majątku wspólnego. I tak jest w przypadku wygranych na loterii.

Wątpliwości może wywołać pkt 8 wyliczenia z art. 33. Wynika z niego, że przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków wchodzą do majątku osobistego. Nagrodą za osobiste osiągnięcia może być wygrana w konkursie wymagającym określonej wiedzy lub umiejętności takim jak np. „Wielka gra" czy „Milion w rozumie". Wtedy zasili ona majątek osobisty. Potwierdza to orzeczenie Sądu Najwyższego z 24 marca 1975 r. (syg. akt III CRN 3/75). W zdobyciu wygranej na loterii trudno dopatrzyć się waloru osobistego osiągnięcia (to nagroda losowa) więc nie dotyczy jej ten przepis.

Czym nie muszą się dzielić rozwodnicy

na podstawie art. 33 kodeksu rodzinnego