18 grudnia 2012 r. konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej podpisała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Od tej pory rozpoczęły się prace nad ratyfikacją i przystosowanie prawa polskiego do norm wyznaczonych przez konwencję. Najbardziej istotną zmianą była modyfikacja trybu ścigania przestępstwa zgwałcenia z trybu wnioskowego na tryb urzędowy.
200 tys.
kobiet rocznie staje się w Polsce ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej
Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet to dzień upamiętnia zamordowanych w 1960 r. sióstr Mirabal, które działały na rzecz praw człowieka. Tym dniem rozpoczęła się międzynarodowa akcja przeciwko przemocy wobec kobiet. Kampania obejmować będzie również datę 6 grudnia znaną jako Dzień Białej Wstążki upamiętniający masakrę w Montrealu. Zakończenie projektu przypadnie 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.
Trwająca kampania społeczna ma przybliżyć problem przemocy wobec kobiet. W tym celu przygotowano projekt pn. „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet". My, mężczyźni, stając murem za nimi, dajemy innym facetom do zrozumienia: zobaczcie, bierzcie z nas przykład, a jeśli macie problem (z przemocą), to my te kobiety obronimy" - powiedział na poniedziałkowej konferencji organizator kampanii Konrad Wojterkowski.