Tarcza 4.0: zmiany w prawie karnym

Za zakłócenie lekcji online grozić będzie grzywna do 1000 złotych. Surowiej będzie karane prześladowanie np. ratowników medycznych z powodu tego, że mogą mieć styczność z koronawirusem.

Publikacja: 22.06.2020 07:00

Tarcza 4.0: zmiany w prawie karnym

Foto: AdobeStock

Nie pomogły apele, by nie zmieniać kodyfikacji karnych przy okazji noweli koronawirusowych. Zmiany są. I to poważne.



W piątek wieczorem Sejm przyjął kolejną tarczę antykryzysową, tzw. tarczę 4.0. Wprowadza ona zmiany w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń i procedurze karnej.


W kodeksie wykroczeń pojawi się nowy przepis, który stanowi o odpowiedzialności karnej osób, które będą zakłócać np. lekcje online czy inne przekazy online (rozprawy online). To odpowiedź na to, co się działo tuż po uruchomieniu lekcji online w szkołach (szkołyy przeszły na zdalne nauczanie z powodu zarazy). Za zakłócenie lekcji online grozić będzie grzywna do 1000 złotych. Jeśli ktoś dodatkowo przy tym używać będzie słów obelżywych, to grzywna może wynieść nawet 3 tys. złotych.



Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0 - uwagi RPO do senatu ws. przepisów prawa karnego

W tarczy 4.0 pojawiają się też surowsze środki za stalking – prześladowanie np. ratowników medycznych i pracowników służby zdrowia czy górników. Pojawi a sie też nowy rodzaj kradzieży - tzw kradzież zuchwała.



Nowe rozwiązania ułatwiają prowadzenie spraw karnych online, nawet spraw aresztowych (w sprawach cywilnych prowadzenie rozpraw zdalnych jest już możliwe).



O co chodzi w procesie karnym?



Chodzi o przesłuchanie w formie wideokonferencji w przypadku świadków przebywających w areszcie śledczym, w zakładzie karnym lub za granicą.



W ten sam sposób osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa będą mogły wziąć udział w posiedzeniu poświęconym zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Obrońca, co do zasady, będzie znajdował się w tym samym miejscu co zatrzymany. Ale jeśli wybierze sąd (a tak najcześciej dziś w praktyce bywa), pozostanie mu telefoniczna rozmowa z klientem w kryminale.



Zmiany pozwolą też na zdalny udział (online) w procesie karnym uczestnikom postępowania pozbawionym wolności, z wyjątkiem osób, w stosunku do których sąd uznał, że ich bezpośrednia obecność na rozprawie jest obowiązkowa.

Obrońca i oskarżyciel posiłkowy w każdym przypadku będą mogli bez przeszkód brać zdalny udział w postępowaniu.



Warunkiem dla wszystkich uczestników będzie korzystanie ze sprzętu audiowizualnego, który bezpośrednio przekazuje obraz i dźwięk.



Zaproponowane zmiany w procedurze karnej mają na celu poszerzenie możliwości zdalnego przeprowadzania czynności postępowania karnego.

Ograniczyć ma to zagrożenia epidemiczne dla osób uczestniczących w postępowaniach, przyśpieszyć procedury sądowe, a także zmniejszyć koszty i uciążliwości związane z koniecznością stawiennictwa w sądzie.

etap: Trafi do prezydenta



Nie pomogły apele, by nie zmieniać kodyfikacji karnych przy okazji noweli koronawirusowych. Zmiany są. I to poważne.

W piątek wieczorem Sejm przyjął kolejną tarczę antykryzysową, tzw. tarczę 4.0. Wprowadza ona zmiany w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń i procedurze karnej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?