Oświadczenie w tej sprawie wydało wczoraj Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Jest to reakcja m.in. na zatrzymanie znanego producenta Lwa R. Zarzucono mu korumpowanie innej osoby w celu uzyskania fałszywej dokumentacji medycznej, która w 2005 r. miała spowodować, że nie trafi do więzienia.
Iustitia uważa, że przepis (art. 117 § 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CD9D788A668C389E26479CE36A0CD87D?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link]), na podstawie którego wystawiane są zaświadczenia lekarskie usprawiedliwiające nieobecność stron postępowania, jest nieprecyzyjny i tworzy pole do nadużyć. Dlatego postuluje zmianę.
– Obecne brzmienie przepisu jest w zasadzie prawidłowe, ale lekarze w zaświadczeniach lekarskich usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie powinni podawać przyczyny tego niestawiennictwa w taki sposób, aby sąd mógł dokonać weryfikacji zaświadczenia – zwracają uwagę sędziowie.
„Uważamy, że obecnie zaświadczenia lekarskie są zbyt lakoniczne, ograniczają się np. do stwierdzenia: »chory powinien leżeć«. Lekarz powinien opisać bardziej szczegółowo stan zdrowia danej osoby, aby sąd mógł dokonać oceny, czy rzeczywiście nie pozwala on na udział w czynnościach procesowych” – pisze Iustitia.
Obecnie rzetelne dokonanie takiej oceny nie jest możliwe. Konieczne jest dopuszczanie dowodu z badania oskarżonego przez biegłego i opinii biegłego, co wydłuża postępowanie (przecież strona, świadek itd. może przedkładać zaświadczenia lekarskie przez dłuższy czas, najczęściej w ostatniej chwili przed czynnością procesową, co oznacza konieczność odroczenia – wskazują sędziowie.