Tak było w 2009 r. Niebawem szybko zakończonych spraw może być jeszcze więcej. Eksperci pracujący nad zmianami w kodyfikacjach karnych proponują poszerzyć zakres instytucji pozwalających na szybkie kończenie spraw oraz ograniczyć możliwość zaskarżania uzgodnionych" wyroków. Ugoda z prokuratorem i dobrowolne poddanie się karze miałyby być możliwe w przypadku większości przestępstw. Dziś są pomocne głównie przy wyrokowaniu w sprawach kradzieży, włamań czy pijanych kierowców.
[srodtytul] Praktycy są za [/srodtytul]
- Instytucje te sprawdzają się w praktyce - twierdzą poznańscy eksperci pracujący w zespole nad zmianami w prawie karnym. Chcą, aby ugoda z prokuratorem mogła być stosowana wobec przestępstw zagrożonych karą maksymalnie 15 lat więzienia (dziś dziesięciu), a dobrowolne poddanie się karze dotyczyło wszystkich czynów zabronionych, w tym też zbrodni (dziś tylko występków).
- To bardzo dobry pomysł - mówi sędzia Marek Celej i w tej opinii nie jest odosobniony.
Sędzia wyjaśnia, że nawet w sprawach o zabójstwo zdarzają się sytuacje, w których sprawcy przyznają się do winy i najważniejszym problemem pozostaje jedynie kwestia kary. Znane są sprawy o zabójstwo, w których sądy, po wymierzeniu 15 czy nawet 25 lat pozbawienia wolności, nie sporządzają uzasadnienia wyroku, gdyż nikt nie chce się od niego odwoływać.